Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce 24 godziny bez niezależnych mediów – wyzwolenie

W Polsce 24 godziny bez niezależnych mediów – wyzwolenie

Czarne ekrany i białe nagłówki gazet. W środę spora część niezależnych polskich mediów dobrowolnie milczała podczas strajku przeciwko ustawie o podatku od reklam przeprowadzonym przez ultrakonserwatywny rząd. Na kanałach telewizyjnych, banery „To powinien być Twój ulubiony projekt” Zablokuj ekrany. W radiu pojawiają się nagrane wiadomości, wyjaśniające strajk i jego przyczyny. Pewno Witryna informacyjna Onet, Można uzyskać dostęp tylko do strony głównej. „Dziś robimy krok, którego nigdy byśmy nie chcieli zrobić, ponieważ jest to sprzeczne z naszymi wartościami prasowymi. Witryna pisze. Dwadzieścia cztery godziny, wszystkie usługi grupy [de presse] Axel Sprinkler Polka znika. Odkryj, jak wyglądałby świat bez niezależnych mediów. ”

Początkiem tej bezprecedensowej mobilizacji był plan dotyczący podatku od reklam opublikowany w zeszłym tygodniu przez Prawo i Sprawiedliwość (PIS). Oferuje nowy podatek od przychodów z reklam w mediach, przynosząc 800 milionów boksów lub 200 milionów மில்லியன் rocznie. Kwotę tę należy przekazać Departamentowi Szpitali i Kultury, Kovid został mocno uderzony. Proces „ஒற்றுமை”, Dlatego mówi rząd. „To jest tak naprawdę ustawa mająca na celu ekonomiczne osłabienie mediów, Odpowiedź Paula Sloya od reporterów bez granic. Najbardziej narażone są niezależne media, które opierają się głównie na prywatnych dochodach z reklam. Media prorządowe są bardzo głośne od instytucji publicznych. ”

Wsparcie ludzi

W 2019 roku prawicowy tygodnik kontynuuje swoją działalność Gazette Polka W ten sposób 49% przychodów z reklam pochodziło z ogłoszeń sektora publicznego, w porównaniu z 0,2% i 0,3%. Newsweek I Polityka, Dwa raczej antyprofesjonalne tygodniki. Jak obecnie sądzono, jeśli publiczne reklamy przedsiębiorstw nie będą opodatkowane, ta luka w poparciu publicznym jeszcze bardziej utrudni niezależnym mediom finansowanie. „Nawet jeśli reklama publiczna jest opodatkowana, rząd zwiększy wydatki na reklamę [dans les journaux pro-PiS, ndlr] kompensować”, Komentarze na Twitterze autorstwa Bena Stanleya, profesora Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

READ  Sillé-le-Guillaume. Uczniowie liceum Paula Scarrona w Polsce: Podróż pełna przygód

Według badania przeprowadzonego przez bank inwestycyjny Wood & Company, najbardziej narażoną jest Angora (Daily Editor). Gazette Viborxa), Kanał telewizyjny TVN i jego amerykańscy właściciele oraz niemiecko-szwajcarska grupa Axel Springer Polka, Newsweek I Onet. Innymi słowy, wszystkie media są bardzo złe dla obecnego rządu. I odwrotnie, podatek ten nie dotyczy wielu małych, prawicowych publikacji o niskich dochodach.

«Rząd wyraźnie nas celuje. W ubiegłym roku niezależne media opublikowały wiele kłopotliwych dla rządu spraw. Próbują nas uciszyć ”., Mówi zastępca redaktora naczelnego Bardos Villassky Gazeta Vyborksa, Liberalny i proeuropejski dziennik. „Celem jest dotarcie do niezależnych mediów, co do tego nie ma wątpliwości”., Wspiera także Adama Potnera, obrońcę praw Polski.

„Przywrócenie”

Od 2015 roku, od dojścia Paesa do władzy, wolność prasy w Polsce została brutalnie zniszczona. W ciągu pięciu lat kraj spadł z 18. miejsca Boundaries Reporter bez rankingu Na 62. miejscu. Telewizja publiczna DVP stało się ciałem Półkampania, odwiedziło 40% osób. Od zeszłego roku rząd głośno nawołuje do „restrukturyzacji” mediów. Czyli przy przejęciu polskich ugrupowań, najlepiej afiliowanych przy rządzie, udziałowcami gazet, radia i telewizji są obcokrajowcy, którzy na ogół są bardzo krytyczni wobec rządu. W grudniu, 20 mediów regionalnych przesłało wyrafinowanie z rąk niemieckiej grupy do PKN-Arlan, Ponad jedna czwarta państwowych.

„Poprzez ten podatek, pomysłem Pice’a jest pogorszenie sytuacji finansowej mediów, więc zagraniczni właściciele będą decydować się na sprzedaż do polskich firm, które się ubiegają” – powiedział. Bartos Viliasky. Nie mogą bezpośrednio zmusić tych inwestorów do opuszczenia kraju, więc zmieniają zasady gry. ”

W swoim reportażu z dzisiejszego strajku telewizja publiczna DVP oddała cały dramat temu nacjonalistycznemu dyskursowi i potępiła jego postawę. „Niemieckie media” WHO „Niechętnie spłacają swoje składki na rzecz polskiej służby zdrowia”. Kilka godzin przed pozornym snem o świecie tego samego koloru i w tym samym kierunku: „To dobrze, że niektóre media nie nadają” – powiedział : Obecnie dostępne są tylko wiarygodne informacje o biegunach. Bez tych mediów żyjemy lepiej niż z nimi. ”

READ  Jan Paweł II rzekomo tuszował działalność pedofilską w Polsce