Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Glasgow światowi przywódcy obiecują powstrzymać wylesianie do 2030 r.

za 26NS Podczas Światowej Konferencji Klimatycznej (COP26), którą organizuje w Szkocji, Boris Johnson wyznaczył sobie cztery priorytety: Zdobywanie zobowiązań Węgiel, samochody, pieniądze i drzewa. We wtorek 2 listopada brytyjski premier byłby już zadowolony, że odhaczył to pole: Ponad stu przywódców zobowiązało się, Poprzez Deklarację GlasgowZakończ wylesianie i degradację gleby do 2030 r.

Kraje te, do których należą Rosja, Indonezja, Demokratyczna Republika Konga, Chiny i Kanada, stanowią ponad 85% światowych lasów. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, gdzie Wylesianie w Amazonii osiąga rekordowe liczbyJest także jednym z sygnatariuszy.

Poprzez ten krótki tekst kraje te zobowiązują się ułatwiać praktyki biznesowe, które nie prowadzą do wylesiania, wdrażać polityki zachęcające do zrównoważonego rolnictwa lub dostosowywać przepływy finansowe do tych międzynarodowych celów w celu ochrony tych ekosystemów.

pochłaniacz węgla

„Nie możemy stawić czoła niszczycielskiej utracie siedlisk i gatunków bez zajęcia się zmianami klimatu, a nie możemy stawić czoła zmianom klimatu bez ochrony naszego środowiska naturalnego i poszanowania praw rdzennej ludności”– nalegał Boris Johnson. wszystko Scenariusze Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) podkreślają, że zmniejszenie globalnego ocieplenia koniecznie oznacza lepszą ochronę lasów, które są jednym z głównych pochłaniaczy dwutlenku węgla na naszej planecie.

W zeszłym roku ponownie utracono około 258 000 kilometrów kwadratowych lasu

Już w 2014 roku Deklaracja Nowojorska, przyjęta przez około trzydzieści krajów, m.in. wiele firm, dziesiątki rdzennej ludności i organizacje społeczeństwa obywatelskiego, przewidywała zmniejszenie o połowę tempa utraty naturalnych lasów w kraju. świat do 2020 r. i przestań go tracić do 2030 r. Ale od czasu jego przyjęcia wylesianie nadal narasta, a nawet przyspiesza. Według World Resources Institute (WRI), amerykańskiego think tanku, w zeszłym roku ponownie utracono prawie 258 000 kilometrów kwadratowych lasów – obszar większy niż Wielka Brytania.

READ  Kijów zaprzecza jakimkolwiek zamiarom użycia „brudnej bomby”. Waszyngton potwierdza, że ​​rosyjskie oskarżenia są „wyraźnie fałszywe”
Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Na tej planecie mnożą się fronty wylesiania

W porównaniu z 2014 r. jest więcej uczestniczących krajów i więcej pieniędzy na stole.Jednak zauważa Anna Yang, dyrektor wykonawczy programu zrównoważonego rozwoju w Chatham House, brytyjskim think-tanku. Równolegle z podpisaniem Deklaracji z Glasgow jedenaście krajów – w tym Francja – i Unia Europejska zobowiązały się do wyłożenia 10,3 mld euro do 2025 r. na walkę z wylesianiem. Do tej kwoty należy dodać ponad sześć miliardów euro prywatnych inwestycji.

Masz 54,29% tego artykułu do przeczytania. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.