Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

USA zabiegają o ekstradycję Ukraińca zamieszanego w cyberataki

Sweepserie Srithaniyarat | EyeEm | Obrazy Getty

Władze USA domagają się ekstradycji ukraińskiego mężczyzny podejrzanego o zebranie 2,3 miliona dolarów okupu po użyciu oprogramowania ransomware REvil do zaatakowania około 2500 celów, podała w poniedziałek NBC News.

wcześniej w poniedziałek, Europejska agencja ścigania Europol ogłosiła, że Władze rumuńskie aresztowały dwa inne podejrzane ataki cybernetyczne w 17 krajach, które wykorzystywały oprogramowanie ransomware REvil do blokowania zainfekowanych komputerów.

Duet, którego nie zidentyfikowano, jest podejrzany o spowodowanie 5000 infekcji ransomware i otrzymanie pół miliona euro okupu, według Europolu, który poinformował, że aresztowania miały miejsce w czwartek.

NBC podało, że poszukiwany przez amerykańskich prokuratorów 22-letni Jarosław Wassiński został aresztowany w zeszłym miesiącu na wniosek rządu USA podczas próby wjazdu do Polski z Ukrainy.

Departament Sprawiedliwości USA powiedział, że Vasinski stał za atakiem na początku lipca na firmę Cassia z siedzibą w Miami. Atak ten z kolei dotknął co najmniej 1500 firm w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, rozprzestrzeniając się za pośrednictwem oprogramowania Kaseya.

W tym ataku cele zostały poproszone o zapłacenie w sumie 70 milionów dolarów za odblokowanie swoich komputerów.

Departament Sprawiedliwości USA ma zorganizować konferencję prasową w poniedziałek, aby „ogłosić ważną kwestię dotyczącą egzekwowania prawa”, zgodnie z ostrzeżeniem z departamentu, który nie określił charakteru sprawy.

Powiązana z Rosją grupa REvil, znana również jako Sodinokibi, przeprowadziła międzynarodowy atak ransomware 2 lipca.

Około miesiąc temu grupa zaatakowała największego na świecie producenta mięsa, firmę JBS, co doprowadziło do zamknięcia firmy, zakłócając produkcję mięsa w Ameryce Północnej i Australii.

Dowiedz się więcej o relacjach politycznych CNBC:

W połowie lipca tak zwane ciemne strony REvil zostały zamknięte. Urzędnicy amerykańscy odmówili odpowiedzi na pytanie, czy Stany Zjednoczone podjęły działania przeciwko tym witrynom.

Ale urzędnik Rady Bezpieczeństwa Narodowego powiedział dziennikarzom kilka dni temu, że urzędnicy amerykańscy spodziewają się wkrótce działań przeciwko grupom oprogramowania ransomware.

READ  W kierunku większej liczby zleceń outsourcingowych?

„Nie powiemy dokładnie, jakie będą te środki” – powiedział urzędnik. Niektóre będą jasne i widoczne, a niektóre nie. Ale spodziewamy się, że stanie się to w najbliższych dniach i tygodniach. „

W poniedziałek Europol poinformował, że od lutego władze aresztowały jeszcze trzy oddziały REvil.

To są wiadomości z ostatniej chwili. Sprawdź ponownie dostępność aktualizacji.