Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina: negocjacje amerykańsko-rosyjskie pod wysokim napięciem

10 stycznia 2022 r. Stany Zjednoczone i Rosja rozpoczęły negocjacje w Genewie w celu znalezienia rozwiązania kryzysu na Ukrainie. Rosja domaga się zamrożenia członkostwa w NATO i militarnej neutralizacji byłych członków Układu Warszawskiego, inaczej Ukraina zostanie zaatakowana. Zachód grozi Moskwie bezprecedensowymi sankcjami w przypadku inwazji.

W pierwszym dniu negocjacji między Moskwą a Waszyngtonem 10 stycznia 2022 r. Napięcia nie są uwalniane. Rosja zgromadziła na granicach Ukrainy 100 tys. żołnierzy wspieranych przez ciężki sprzęt (rakiety, pojazdy opancerzone, samoloty, śmigłowce i okręty) i grozi jej inwazją, jeśli Stany Zjednoczone nie zaakceptują jej żądań, czyli podpisania dwóch traktaty.

Pierwsza gwarantuje, że NATO nigdy więcej nie przyjmie nowych członków. De facto zabronione zrosty z Gruzji lub Ukrainy. Drugi traktat spowodowałby oszałamiającą porażkę NATO. W trzech falach, w 1999, 2004 i 2008 roku, NATO powitało większość byłego Związku Radzieckiego.

Kryzys na Ukrainie: Rosja prosi Stany Zjednoczone o powrót do NATO „Na granicy 1997”

Na ten temat wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow, który kieruje rosyjską delegacją w Genewie, miał jasne zdanie. Nadszedł czas, aby NATO wróciło do granic z 1997 roku., Powiedział. Czas, kiedy do NATO nie wcielono jeszcze m.in. Polski, krajów bałtyckich, Bułgarii, Węgier, Czech, Słowacji czy Rumunii. Nie posuwając się tak daleko, by wykluczyć te kraje, Rosja chce zakazać jakiejkolwiek stałej obecności amerykańskich żołnierzy. Oznacza to prawdziwą neutralizację Europy Środkowo-Wschodniej.

Stany Zjednoczone wykluczyły udział w wycofywaniu swoich sił z terytoriów tych krajów. Więc chcą się oświadczyć Moskwie Ograniczanie działań wojskowych i rozmieszczanie rakiet w regionie. Używają też kija, pamiętając, że w przypadku inwazji na Ukrainę Rosja zaryzykuje „Konfrontacja”.

Oczywiście Waszyngton nie będzie interweniował militarnie przeciwko armii rosyjskiej. Ale Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą rezydować Sankcje ekonomiczne „Destrukcyjny i bezprecedensowy”Jak powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken. Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg mówił o: „Za drogo dla Rosji” w przypadku inwazji.