Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

UE wprowadza „czarną listę” firm powiązanych z przemytem migrantów

Komisja Europejska proponuje stworzenie czarnej listy linii lotniczych i biur podróży współpracujących w przemycie migrantów. Narzędzie prewencyjne zaprojektowane specjalnie na wypadek kryzysu, takiego jak ten na granicy z Białorusią.

Kilka miesięcy temu Europa stanęła w obliczu zorganizowanego przez Białoruś przemytu migrantów na granicy z Polską i krajami bałtyckimi. Odpowiedź jest regulowana w stosunku do tego, co uważa Unia Europejska „Wojna mieszana” Zagraża to stabilności jej wschodnich granic. Komisja Europejska zaproponowała we wtorek utworzenie nowego instrumentu, „Czarna lista” firm transportowych i turystycznych zamieszanych w przemyt migrantów na Białoruś.


„Strategia Białorusi zależy bardzo konkretnie od współudziału touroperatorów i ich pośredników”.

Ursula von der Leyen

Przewodniczący Komisji Europejskiej

Strategia Białorusi opiera się na bardzo konkretnym fundamencie Współudział touroperatorów i ich brokerówPrzewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała eurodeputowanym: „Istnieją biura podróży, które oferują wizy, loty, hotele, autobusy i taksówki all inclusive do granic”.

Firmy z tej listy zostaną uderzone Sankcje ustalane indywidualnie, mogące sprowadzać się do zakazu wjazdu lub przelotu nad terytorium Unii Europejskiej lub zawieszenia koncesji.

narzędzie ochronne

Ta „czarna lista” będzie narzędziem zapobiegawczym. Tekst, będący rozporządzeniem, nie został przyjęty przez Parlament Europejski i państwa członkowskie. UNHCR może następnie użyć go przeciwko dowolnej firmie lub biurze podróży, które przemycają migrantów. „Chodzi o przyszłe sytuacje” – powiedziała europejska komisarz ds. transportu Adina Valian.


„Unia Europejska nie uznaje białoruskiego reżimu. Jej działania stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej”.

Ursula von der Leyen

Przewodniczący Komisji Europejskiej

Początkowo dotyczyła tylko Belavii. ale na samym końcu, W ruchu zorganizowanym przez Mińsk wzięło udział ponad dwadzieścia linii lotniczych.

Wiceprzewodniczący komisji Margaritis Schinas odwiedził Irak, Liban i Zjednoczone Emiraty Arabskie, aby uzyskać z tych krajów zakończenie wyjazdu migrantów na Białoruś.

Więcej pomocy

Komisja zdecydowała również Potrójna, do 238 mln euro, pomoc udzielona krajom dotkniętym tym procederem, Litwie, Łotwie i Polsce. Pieniądze zostaną przeznaczone na wzmocnienie mechanizmów kontroli granicznej, ale nie można ich wykorzystać na sfinansowanie budowy murów.

238

miliony euro

Komisja potroi pomoc udzielaną krajom dotkniętym tym tranzytem, ​​Litwie, Łotwie i Polsce, do 238 mln euro.

European Executive wypłacił również 1 milion euro bezpośredniej pomocy organizacjom pozarządowym, które opiekują się migrantami, którzy utknęli na polskiej granicy. Ponadto zmobilizował 3,5 miliona, aby zachęcić tych imigrantów do dobrowolnego powrotu do ich krajów pochodzenia.