Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„UE nie powinna przegapić możliwości rozwoju neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla sektora wodoru”

„UE nie powinna przegapić możliwości rozwoju neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla sektora wodoru”

theUnia Europejska (UE) uczyniła rozwój wodoru priorytetem. plan repower Stawiaj sobie ambitne cele do 2030 r. Prawo konkurencji wypaczyło odrzucenie pomocy państwa, uznając, że wodór może stanowić projekt o istotnym znaczeniu dla wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI), którego pierwsze dwie fale (związane z produkcją kluczowych technologii i rozwojem zastosowań) stanowią 10,6 mld euro w zezwoleniach Komisji na pomoc państwa. Plik został utworzony banku wodoru Postanowiono dać jej 3 miliardy euro.

Na poziomie normatywnym UE pracuje również nad omawianym obecnie projektem mającym na celu zmianę dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii (tzw. „CZERWONY 3”) oraz dyrektywy dotyczące wodoru i gazu. Projekt RED 3 daje wielką zachętę do wodór Ustanawiając – a przynajmniej tak proponuje komisja – ambitne cele dotyczące odnawialnego wodoru elektrolitycznego, tj. wodoru wytwarzanego przez rozszczepianie cząsteczek wody, do 2030 i 2035 r. w przemyśle.

Czy to oznacza, że ​​wszystko zmierza ku dobremu? Przeważnie nie. Ponieważ jednym z głównych punktów tej reformy jest uwzględnienie rodzaju energii pierwotnej wykorzystywanej do osiągnięcia tego celu. Unia Europejska jest podzielona. Osiem państw członkowskich, w tym Francja i siedem krajów z Europy Środkowo-Wschodniej – w tym Węgry i Polska – wysłało 25 października 2022 r. pismo do Komisarza ds. Energii, domagając się uwzględnienia w zatwierdzonych celach wodoru bezemisyjnego pochodzenia jądrowego .

problem środowiskowy

Orzeczenie to zostało skierowane przez czeską prezydencję Unii Europejskiej i poparte przez koalicję branżową w liście z dnia 28 listopada, w którym zebrano Francja wodór Głównymi przyszłymi użytkownikami wodoru bezemisyjnego są przedstawiciele sektorów europejskich.

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów „Jeśli chodzi o wodór, francusko-niemiecka współpraca jest zagrożona od samego początku”

Wiele państw członkowskich jest temu przeciwnych. Niemcy, które przystąpiły do ​​stanowiska Francji poprzez Porozumienie o Solidarności Energetycznej z 25 listopada, zmieniły swoje stanowisko, walcząc ze stanowiskiem Francji w grudniu.

READ  Polska składa skargę na politykę klimatyczną UE – EURACTIV.com

Deklaracja francusko-niemiecka z 22 stycznia wydaje się przypieczętować nową umowę między dwoma krajami, która zobowiązuje się do zagwarantowania tego wodoru „Można by to uwzględnić w celach dekarbonizacji wyznaczanych na szczeblu europejskim”. A porozumienie to mogłoby pozwolić na zakończenie negocjacji w sprawie dyrektyw OZE w najbliższych tygodniach, jeśli tym razem przyniosą one realne implikacje w rozmowach europejskich.

Masz 44,75% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.