Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tysiące ludzi protestują w obronie członków Unii Europejskiej

Wyszli licznie na ulice. Dziesiątki tysięcy Polaków protestowało w niedzielę, by chronić członków swojego kraju w Unii Europejskiej (UE), po piątkowym orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego przeciwko pierwszeństwu prawa europejskiego nad prawem krajowym.

Ta decyzja jest pierwszym krokiem Polski do wyjścia z UE. Przeciwstawiając się temu pomysłowi, Polacy przybyli w niedzielę protestować na zaproszenie lidera opozycji i byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Duskina. Zaprosił swoich towarzyszy na marsz “Broń europejskiej Polski”. „Musimy ratować Polskę i nikt nam tego nie zrobi”., On dodał Na Twitterze.

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Czytaj więcej Bezprecedensowe kwestionowanie przez Polskę priorytetu prawa europejskiego wstrząsa Unią

„Dziesiątki tysięcy ludzi w Warszawie oraz w ponad stu miastach i wsiach w Polsce protestują przeciwko temu, co ten rząd robi naszej ojczyźnie”.– powiedział w niedzielę tłumowi machającemu europejskimi niebieskimi flagami w Warszawie.

„Jesteśmy tutaj, ponieważ obawiam się, że opuścimy UE. To bardzo ważne, szczególnie dla mojej wnuczki”.Elspietta Moravska, lat 64, która maszerowała w stolicy, powiedziała. „Wielka Brytania wyszła z UE i to jest tragedia. Jeśli teraz Polska wyjdzie, to będzie tragedia.Aleksander Viniarski, szacowany na 20 lat, studiuje w Anglii, a także demonstruje w Warszawie.

Napięcia między Brukselą a Warszawą

W niedzielę 10 października 2021 r. protestujący machali flagami europejskimi i polskimi, by chronić członków Unii Europejskiej w Polsce.

Piętnaście lat po tym, jak ruch związkowy Lek Velasa pomógł obalić rządy komunistyczne, Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej przystąpiły do ​​UE w 2004 roku. Członkostwo w Unii jest według sondaży bardzo popularne, ale stosunki między Warszawą a Brukselą znacznie się pogorszyły od czasu dojścia do władzy Ludowego Prawa i Sprawiedliwości (PiS) w 2015 roku.

Napięcia są szczególnie istotne w przypadku reform sądownictwa pożądanych przez rząd, a UE ryzykuje podważenie niezależności sądownictwa i podważenie wolności demokratycznych.

Oprócz wyroku wydanego w piątek, istnieje kilka artykułów dotyczących porozumień europejskich “Niekompatybilny” Wraz z konstytucją Polski Trybunał Konstytucyjny, opowiadając się za obecną jurysdykcją, zwrócił się również do instytucji europejskich „Działaj ponad ich możliwości” Ingerując w reformy polskiego sądownictwa.

READ  Polska znalazła zaawansowany rating ubezpieczeniowy | Wiadomości, sport, praca
Przeczytaj także wstępniak: Polska: Co to znaczy wejść do UE?

Bruksela natychmiast odpowiedziała głosem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli van der Leyen: „Nasze umowy są jasne. Wszelkie decyzje Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości podlegają kompetencji wszystkich państw członkowskich, w tym sądów krajowych. Prawo unijne ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi., Powiedziała „Wszystkie państwa członkowskie UE podpisały”.

Zanim zapadł wyrok, UE ostrzegała, że ​​sprawa może się skończyć “Efekty” O wypłatę europejskich funduszy ratunkowych na rzecz Polski w kontekście kryzysu Covit-19.

Świat z AFP