Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dziesiątki tysięcy zwolenników UE wyszły na ulice

Podnieśli jasny sztandar. Dziesiątki tysięcy Polaków protestowało w niedzielny wieczór, 10 października, w obronie członków swojego kraju w UE, po decyzji polskiego Trybunału Konstytucyjnego z piątku przeciwko pierwszeństwu prawa europejskiego. Ta decyzja, odmawiająca jakiejkolwiek europejskiej kontroli nad polskim prawem, byłaby pierwszym krokiem Polski do wyjścia z UE.

Na wezwanie Donalda Duskina, lidera opozycji i byłego przewodniczącego Rady Europejskiej, przeciwstawiono się idei „poloksydu” zmobilizowanego przez Polaków. „Dziesiątki tysięcy ludzi w Warszawie oraz w ponad 100 miastach i wsiach w Polsce protestują przeciwko temu, co ten rząd robi naszej ojczyźnie”.Donald Tusk wypuścił do stolicy wielki tłum uzbrojony w europejskie błękitne flagi.

Dziś wcześniej zaprosił swoich rodaków “Broń europejskiej Polski”. „Musimy ratować Polskę i nikt nam tego nie zrobi”., dodał na Twitterze. „Jesteśmy tutaj, ponieważ obawiam się, że opuszczamy UE. To bardzo ważne, szczególnie dla mojej wnuczki”.Elspeda Moravska, lat 64, która maszerowała w Warszawie, powiedziała.

„Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to tragedia. Jeśli Polska teraz wyjdzie, to będzie tragedia”.20-letni Alexander Viniarsky studiuje w Wielkiej Brytanii i demonstruje w stolicy. Polska i reszta Europy Środkowo-Wschodniej przystąpiły do ​​UE w 2004 roku, 15 lat po obaleniu władzy komunistycznej.

Członkostwo w Unii jest bardzo popularne według sondaży, ale stosunki między Warszawą a Brukselą znacznie się pogorszyły od czasu dojścia do władzy partii Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku. Konflikty są szczególnie związane z preferowanymi przez rząd reformami sądownictwa, a UE rozważa ryzyko podważenia niezawisłości sądownictwa i podważenia wolności demokratycznych.