Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tajne skarby nazistów” do odkrycia na kanale All History!

Nie przegap w niedzielę 21 listopada o 20:40 filmu dokumentalnego „Zrabowana muzyka: Tajemnica nazistowskich skarbów” w reżyserii Isabelle Gendre w reżyserii Andre Manoukiana. Oryginalną produkcję z All History można znaleźć na ich kanale.

Od 1939 roku do końca II wojny światowej reżim III Rzeszy tworzył największą w historii firmę grabieży instrumentów muzycznych i artystycznych. Hitler był miłośnikiem sztuki i dążył do stworzenia Muzeum Sztuki Europejskiej. W ten sposób tysiące obrazów, rzeźb, narzędzi i dziesiątki przekroczyły granicę, by dotrzeć do Niemiec. Cała historia pamięta instrumenty muzyczne i dokumenty zagrabione przez nazistów, w niedzielę 21 listopada o godz. 20.40 z filmem dokumentalnym w reżyserii Isabel Gendre „La musique zrabowana – tajemnica nazistów”.

20 września 1940 r. w St Leu la Forêt pod Paryżem została ograbiona własność Wandy Landowskiej, polskiego pochodzenia żydowskiego, wielkiego artysty, klawesynistki i światowego specjalisty Bacha. Nazistowskie komando kierowane przez ERR Alfreda Rosenberga nabyło prestiżową kolekcję instrumentów muzycznych i ich dziesiątki. Zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa Landowska wyjechała już z Paryża w czerwcu, kiedy rozładowano ciężarówki transportowe. Wyjeżdżają z 60 skrzynkami, z których niektóre zawierają bardzo stare instrumenty muzyczne o nieocenionej wartości.

Na placu nr 57 znajduje się największy skarb tego rekwizycji: fortepian, którego słynne „Wstępy” podobno skomponował Chopin podczas pobytu w Charterhouse w Valdemosa koło Palma de Mallorca. Utwór Landowska nazwany „Mój Chopin fortepian”. Co się stało z artystycznymi skarbami muzycznymi skradzionymi z całej Europy w latach 1940-1944?

Kradnąc instrumenty muzyczne, partytury i biblioteki oraz zabijając żydowskich muzyków, kompozytorów i artystów, III Rzesza chciała zniszczyć, zabijając swoją muzykę, jej duszę, tradycje, folklor i całą kulturę.

Wykorzystując muzykę nawet w obozach zagłady do propagandy i dominacji kulturowej, naziści próbowali uciszyć muzyczną tożsamość narodu żydowskiego.

Film opowiada o skradzionej i męczeńskiej muzyce, a także o zdumiewających losach niektórych skradzionych Żydom instrumentów.

READ  „Większość naszych stażystów pochodzi ze skromnych środowisk”

Reżyser: Isabel Gendre
Produkcja: Tematyka Prod
Kanał transmisyjny: cała historia
Data emisji: niedziela, 21 listopada o 20:40

Godziny częstotliwości: 23.11.08:40 11/24, 9:40; 26.11, 23:50; 28.11, 22:40

© AB Productions – © Getty Images