Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tysiące ludzi biorą udział w narodowym marszu

WARSZAWA (Reuters) – Tysiące zgromadziły się w czwartek w Warszawie z okazji Narodowego Święta Niepodległości, machając flagami Polski i grup nacjonalistycznych, wiecu dedykowanego przez skrajnie prawicowych organizatorów „strażom granicznym” w kontekście narastającego kryzysu migracyjnego. granica z Białorusią.

Władze w stolicy uzyskały nakaz zakazu tego zgromadzenia, które organizowane jest na uboczu oficjalnych uroczystości i często prowadzi do przemocy, ale rządząca w Polsce Narodowa Administracja pomogła zakwestionować zakaz.

Mijając miasto demonstranci, w tym rodziny z dziećmi, a także przedstawiciele skrajnie prawicowych ugrupowań, takich jak ONR, skandowali „Niech żyje straż graniczna” i „Bóg, honor, ojczyzna”.

Organizatorzy wiecu potępili zachodnie próby uczynienia z Polaków „wyrzutków”, potępiając liberalne wpływy polityczne i kulturowe, które uważają za niezgodne z wartościami kraju.

W oczach krytyków rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość otwarcie popiera skrajną prawicę i podsyca nastroje antyimigranckie, nawet gdy tysiące migrantów usiłuje przedostać się do Unii Europejskiej przez granicę białorusko-polską.

Bruksela oskarża Mińsk o zorganizowanie napływu migrantów w odpowiedzi na europejskie sankcje.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości odmówił odpowiedzi na pytanie, czy partia poparła marsz narodowy.

W wiecu mają wziąć udział przedstawiciele skrajnie prawicowych ugrupowań z innych krajów europejskich, w szczególności z Węgier. Polskie media poinformowały o obecności włoskiej grupy Forza Nova.

(Sprawozdawczość Joanny Płoczyńskiej i Anny Lodarzak-Simczuk w Warszawie, z Christiną Than w Budapeszcie; wersja francuska Olivier Sorgo, Redagowanie Jean Terzian)