Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

obywateli Bliskiego Wschodu wykluczonych z lotów na Białoruś

Turcja w piątek zakazała obywatelom trzech krajów Bliskiego Wschodu wjazdu na Białoruś ze swojego terytorium, pod rosnącą presją ze strony Europy, która oskarża Mińsk o sprowadzanie migrantów do swoich bram.

Turecki urząd lotniczy poinformował w oświadczeniu, że obywatele Iraku, Syrii i Jemenu nie będą już mogli podróżować na Białoruś z tureckich lotnisk „do odwołania”.

Główna białoruska linia lotnicza Belavia zapowiedziała, że ​​będzie przestrzegać ograniczeń.

Środek ten pojawia się w momencie, gdy kilka tysięcy migrantów chcących udać się do Europy, zwłaszcza z Bliskiego Wschodu, utknęło w trudnych warunkach na granicy białorusko-polskiej.

Unia Europejska oskarża Mińsk o zorganizowanie napływu migrantów, w szczególności poprzez wydawanie wiz, w odwecie za zachodnie sankcje nałożone na reżim Aleksandra Łukaszenki w zeszłym roku po brutalnym stłumieniu dysydentów.

Bruksela od kilku dni próbuje powstrzymać te przyjazdy na Białoruś, kontaktując się z krajami, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, aby przekonać je do uniemożliwienia ludziom wsiadania na pokład samolotów do Mińska.

Turcja jest pierwszym krajem, który zrobił taki krok. Stambuł, największe miasto Turcji, posiada dwa międzynarodowe porty lotnicze, co czyni go głównym węzłem komunikacyjnym między Bliskim Wschodem a Europą.

Ale Ankara powiedziała w czwartek, że „nie ma nic wspólnego” z kryzysem migracyjnym.

– Nowe kary –

Kryzys w Europie Środkowej budzi coraz większe zaniepokojenie społeczności międzynarodowej i był przedmiotem nadzwyczajnego spotkania w czwartek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Pod koniec tego spotkania kilka krajów, w tym Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania, oskarżyło Mińsk o chęć „destabilizacji krajów sąsiednich” i „odwrócenia uwagi od narastających naruszeń praw człowieka”.

Stosunki między krajami zachodnimi a Białorusią są bardzo napięte. W ubiegłym roku Unia Europejska i Stany Zjednoczone nałożyły na Mińsk serię sankcji po stłumieniu ruchu protestacyjnego wywołanego kontrowersyjną reelacją Łukaszenki, który sprawuje władzę od 1994 roku.

READ  Geka świętuje rozbudowę swojej siedziby w Bechhofen w Niemczech

W czwartek Berlin wezwał do zaostrzenia środków karnych wobec Białorusi, w tym wymierzonych w przemysł potasowy, który ma kluczowe znaczenie dla gospodarki kraju.

Bruksela poinformowała, że ​​nowe sankcje są spodziewane w przyszłym tygodniu.

Ale opierając się na poparciu Moskwy, Łukaszenka zagroził odwetem, zamykając bramy dużego gazociągu, który zaopatruje Europę w rosyjski gaz i przechodzi przez Białoruś, w czasie, gdy kontynent już boryka się z niedoborami.

Ale Kreml obiecał w piątek, że mimo ostrzeżeń Łukaszenki będzie kontynuował dostawy gazu do Europy jak zwykle.

– uszczelnione granice –

Na ziemi migranci zostają złapani między władzami białoruskimi, które według Warszawy zmuszają ich do natarcia, czasem strzelając w powietrzu, a polską strażą graniczną, która zmusza ich do odwrotu.

Ponad 2000 osób, w tym kobiety i dzieci, zostało uwięzionych na kilka dni w prowizorycznym obozie po białoruskiej stronie granicy z powodu mrozu i palącego się ognia, aby się ogrzać.

W czwartek Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców powiedział, że pomoc humanitarna, w tym ciepłe ubrania i koce, dotarła do niektórych migrantów.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w ostatnich tygodniach na tym terenie zginęło 10 migrantów.

Polska organizacja pozarządowa poinformowała w piątek, że trzech migrantów z Iraku i Syrii zostało zabranych do szpitala po pobiciu i obrabowaniu w pobliżu przygranicznego miasta.

Polski premier Mateusz Morawiecki oskarżył reżim Łukaszenki o „terroryzm państwowy” i powiedział w czwartek, że jego kraj stał się celem „wojny nowego typu”, w której cywile są wykorzystywani jako „amunicja”.

W obliczu napływu ludzi do swoich granic Polska, członek Unii Europejskiej i strefy Schengen, rozmieściła tam około 15 000 żołnierzy i postawiła ogrodzenie zwieńczone drutem kolczastym.