Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sen: Jakie są konsekwencje jego niedoboru dla zdrowia?

Jeśli nie ma idealnej pory na sen, zaleca się, aby osoba dorosła spała od siedmiu do dziewięciu godzin.
Senność, brak koncentracji, migreny oraz ból pleców lub szyi są oznakami braku snu.
Brak snu może powodować zaburzenia nastroju, ale także sprzyja tyciu i rozwojowi chorób takich jak cukrzyca czy depresja.

Stresujące życie codzienne, zwiększona ilość czasu spędzanego przed ekranami czy po prostu bezsenność – istnieje kilka czynników, które mogą tłumaczyć brak snu. Jeśli to zaburzenie Cię niepokoi, wiedz, że nie jest ono pozbawione konsekwencji. Oto, co ryzykujesz, jeśli nie będziesz wysypiać się każdej nocy.

  • Przeczytaj także

    Sen: 5 wskazówek od babć, jak dobrze spać

Mały czy ciężki sen?

Każdy ma swój wewnętrzny zegar biologiczny, który pozwala organizmowi naładować baterie i nie ma idealnej pory na sen. Uważa się, że aby zapewnić spokojny sen dorosłym, cała noc powinna trwać od siedmiu do dziewięciu kolejnych godzin. Ale każdy jest inny!

Ponadto nie możemy zaniedbywać jakości snu. W rzeczywistości niektóre czynniki negatywnie wpływają na nocny odpoczynek i mogą zakłócać cykl, a nawet sen. Dzieje się tak szczególnie w przypadku stresu w pracy lub niepokoju osobistego, jeśli znajdziesz się w nieodpowiednim środowisku (hałas, światło, wysoka temperatura itp.) lub po późnym i/lub nadmiernym spożyciu kawy lub napojów. Przykład. Niektóre choroby, takie jak depresja, zespół bezdechu sennego, a nawet przyjmowanie leków mogą również wpływać na sen.

Objawy braku snu

Nie jesteś pewien, czy wysypiasz się wystarczająco? Wiedz, że niektóre znaki wprowadzają w błąd. Jeśli masz tendencję do odczuwania zmęczenia nawet po przebudzeniu, nie możesz mieć otwartych oczu w ciągu dnia, cierpisz na ból pleców lub szyi, a nawet wzmaga się głód, prawdopodobnie nie odpoczywasz wystarczająco. Podobnie, jeśli łatwiej wpadasz w złość, masz trudności z koncentracją na zadaniu w pracy lub masz silne migreny, które towarzyszą Ci przez cały dzień, zachowaj ostrożność…

READ  Kluczowe osiągnięcia naukowe na rok 2021

Poniesione ryzyko

Zadłużenie snu nie jest pozbawione konsekwencji ze zdrowotnego punktu widzenia. Brak odpoczynku może w rzeczywistości sprzyjać rozwojowi problemów fizycznych i wpływać na zdrowie psychiczne. Szczególnie możemy wspomnieć o pojawieniu się zaburzeń nastroju, wzmożonej drażliwości, która może nawet doprowadzić do zespołu depresyjnego. Brak snu ma również inne konsekwencje, takie jak rozwój chorób układu krążenia. Ale nie tylko! Według kanadyjskiego badania przeprowadzonego na 283 osobach: Szczególnie brak snu sprzyja przyrostowi masy ciała: sześć lat obserwacji pozwoliło ekspertom udowodnić, że brak snu trzykrotnie zwiększa ryzyko otyłości. Równolegle, Drugie badanie Udowodniono, że zły sen może zakłócić cały organizm, a dokładniej syntezę niektórych niezbędnych hormonów, takich jak kortyzol. Ten hormon stresu, słabo regulowany, sprzyja wczesnemu pojawieniu się nietolerancji glukozy, co może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2. Wiadomo też, że brak snu ma Zwiększa ryzyko chorób : Organizm nie może wydzielać wystarczającej ilości cytokin – niezbędnych do leczenia infekcji – układ odpornościowy ulega pogorszeniu…


Oran Shirşil w celu uzyskania informacji o TF1