Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kluczowe osiągnięcia naukowe na rok 2021

Kluczowe osiągnięcia naukowe na rok 2021

Opublikowano dzisiaj o 12:51, zaktualizowano o 12:56

We wspomnieniach zamazanych poczuciem korzystania z wiecznego prezentu, Covid-19 po 2020 r. ponownie będzie głównym wydarzeniem 2021 r. W przypadku tego retro-pokazu na zdjęciach obiecaliśmy sobie, że spróbujemy uciec przed wampirzymi wiadomościami, ale mieliśmy aby stawić czoła faktom: po Delcie separacja Omicrona narzuciła się jej spikule z wieloma mutacjami. Nasz wybór, który nie był wyczerpujący, ilustruje odkrycia i przełomy, które mogły zostać przyćmione przez koronawirusa – nawet jeśli jeden z najbardziej obiecujących, wraz z wystrzeleniem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba 25 grudnia, zdołał przebić się przez ścianę wiadomości o epidemii. Porozmawiamy więc o eksploracji Marsa, postępach w sztucznej inteligencji, perspektywach fuzji jądrowej, niespodziankach archeologicznych czy różnych postępach w medycynie, z wyjątkiem Covida – bo po SARS-CoV-2 istnieje oczywiście życie.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na dzień 22 grudnia 2021 r. wariant Omicron był obecny w 110 krajach.  Jego błyskawiczny rozwój wynika w szczególności z właściwości otaczających go kolców, które pozwalają mu infekować komórki docelowe.  W tym renderowaniu 3D wyprodukowanym przez Instytut Pasteura możemy zwizualizować wielokrotne mutacje na czerwono (32 w porównaniu do początkowego SARS-CoV-2), które charakteryzują Omicron Spike.  Mutacje te są zlokalizowane w całym białku, gromadzą się w regionie wiążącym receptor (domena wiążąca receptor lub RBD, na żółto), który służy jako brama dla wirusa do jego gospodarza, oraz w regionie zwanym domeną N-końcową (NTD ).

Jeszcze dwa łaziki na Marsie

Dwa nowe roboty mobilne dołączyły do ​​łazika Curiosity na Marsie w tym roku 2021. Przede wszystkim American Perseverance, który wylądował 18 lutego. Następnie chiński Zhurong, który 14 maja wylądował jako pierwszy dla Chin. Jeśli lekka (240 kg) porcja Zhuronga jest bardziej techniczna niż naukowa, to nie jest tak w przypadku jego amerykańskiego odpowiednika. Astromobil ważący ponad tonę, Perseverance to mobilne laboratorium zaprojektowane specjalnie do wybierania i umieszczania próbek marsjańskich w probówkach, które muszą zostać odzyskane i zwrócone na Ziemię w ciągu dziesięciu lat, w nadziei na odkrycie śladów przeszłego życia. Perseverance niósł ze sobą także mały eksperymentalny helikopter Creativity, który stał się pierwszym stworzonym przez człowieka statkiem, który latał na planecie innej niż Ziemia.

READ  Trzej chińscy astronauci pomyślnie wrócili na Ziemię
Wędrująca sonda uchwyciła ten obraz wieży załadowanej instrumentami naukowymi na końcu ramienia robota, w pobliżu głazu o pseudonimie...

SpaceX pomyślnie wylądował wyrzutnią statku kosmicznego

5 maja, gdy Stany Zjednoczone świętują swoje 60. urodzinymi Ku pamięci pierwszego Amerykanina w kosmosie (Alana Sheparda), SpaceX w końcu zdołał bezpiecznie wylądować swoją wyrzutnię statków kosmicznych w swojej bazie w Teksasie w Boca Chica, po sześciominutowym locie, podczas którego rakieta wzniosła się na około 10 kilometrów nad poziomem morza. Pierwsze cztery loty statku kosmicznego — właściwie drugi stopień pocisku o dużej mocy — spowodowały, że urządzenie eksplodowało mniej więcej w czasie lądowania, albo przed, w trakcie, albo tuż po. Ten sukces nadszedł w samą porę dla Elona Muska, ponieważ NASA wybrała statek kosmiczny wywodzący się ze statku kosmicznego jako przyszły lądownik księżycowy. Pierwszy stopień wyrzutni, zwany „Super Heavy Booster”, nie był testowany w locie.

Masz 89,32% tego artykułu do przeczytania. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.