Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sąd UE nakazuje Polsce zmianę przepisów dotyczących lasów – EURACTIV.com

Sąd UE nakazuje Polsce zmianę przepisów dotyczących lasów – EURACTIV.com

Polska musi szybko zmienić swoje prawo dotyczące gospodarki leśnej po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że naruszyło ono europejską dyrektywę o ochronie zwierząt i ptaków oraz uniemożliwiło organizacjom ekologicznym kwestionowanie rządowych planów zalesiania.

W swoim orzeczeniu z czwartku (2 marca) TSUE rozpatrzył dwie skargi wniesione przez Komisję Europejską przeciwko Polsce. Kwestionują one ważność normy krajowej, twierdząc, że najlepsze praktyki planowania leśnego naruszają europejską dyrektywę w sprawie ochrony zwierząt i ptaków, a organizacje ekologiczne nie mogą kwestionować rządowych planów zalesiania w sądzie.

„Każdy plan lub przedsięwzięcie, które nie jest bezpośrednio związane lub niezbędne do zagospodarowania terenu, ale które samodzielnie lub w połączeniu z innymi planami lub przedsięwzięciami może mieć na nie znaczący wpływ, podlega odpowiedniej ocenie. Jego wpływ na witryny, z uwzględnieniem celów bezpieczeństwa witryny”, Czytaj w wyroku.

Zdaniem TSUE Polska też powinna „Aby zapewnić organizacjom ekologicznym możliwość wystąpienia do sądu o skuteczną kontrolę legalności, co do treści i formy, planów urządzenia lasu”.

W 2021 r. Komisja pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w odpowiedzi na trzy organizacje ekologiczne, w tym WWF Polska, które stwierdziły, że nie zapewniła ścisłej ochrony gatunków roślin i zwierząt w gospodarce leśnej. .

W 2017 r. w Polsce uchwalono ustawę, zgodnie z którą zalesianie jest określane przez Ministra Środowiska jako dobra praktyka, która nie narusza unijnego ani krajowego prawa ochrony przyrody.

To pozostawia zwierzęta i drzewa w polskich lasach prawie bez ochrony – powiedział Gazeta.pl Jednym z powodów jest Bartosz Kwiatkowski, prawnik z Organizacji Franka Bolta. „Sąd dał do zrozumienia, że ​​takie przepisy prawne są niedopuszczalne, a gatunki i ich siedliska muszą być chronione”.on dodał.

Możliwość kwestionowania projektów zalesiania w sądzie była szczególnie ważna podczas masowego wylesiania Puszczy Białowieskiej w 2017 r., które objęło około 200 000 m³ drzew i zostało zatrzymane dopiero po interwencji TSUE.

READ  Jeśli chodzi o Polskę i Litwę, Ukraina kwalifikuje się do statusu kandydata do UE

„Polska musi teraz jak najszybciej zmienić prawo i pozwolić organizacjom pozarządowym zajmującym się ochroną środowiska kwestionować decyzje ministerialne zatwierdzające projekty zalesiania” Pan. – powiedział Kwiatkowski.