Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Greenpeace oskarża Polskę o miny przeciwpiechotne

Greenpeace oskarża Polskę o miny przeciwpiechotne

Greenpeace oskarżył w czwartek polskie ekipy górnicze o zanieczyszczanie Odry na granicy z Niemcami, powodowanie toksycznych zakwitów glonów i zabijanie setek ton ryb zeszłego lata.

Niemieckie i polskie raporty opublikowane we wrześniu odnotowały nagły wzrost zasolenia, połączony z wysokimi temperaturami i niskimi przepływami wody, co doprowadziło do namnażania się toksycznej algi Prymensium parvum.

Ani Warszawa, ani Berlin nie obwiniały polskich kopalń za zwiększone zasolenie. Polskie władze zapowiedziały nagrodę finansową dla odpowiedzialnych.

W południowej Polsce „są to grupy wydobywcze działające na Górnym Śląsku” – podsumowali eksperci Greenpeace w czwartkowym oświadczeniu skierowanym do dziennikarzy w Warszawie.

Eksperci przeanalizowali skład ścieków odprowadzanych do dopływów Odry z kilku kopalń.

„W dole rzeki na Górnym Śląsku woda zamienia się w kanał ściekowy” – mówi chemik Leszek Basterski, profesor Uniwersytetu Toruńskiego (Północ), ekspert Greenpeace.

Według niego zasolenie wód dopływów było „dziesiątki tysięcy razy” wyższe niż w chwili wychodzenia min, zabijając w Odrze setki ton ryb.

„Bez tych chlorków i siarczanów nie doszłoby do katastrofy” – podkreślił chemik.

Katastrofa nadwerężyła wówczas stosunki między Berlinem a Warszawą. Niemcy oskarżyły Polskę o zwłokę w informowaniu o stopniu skażenia.

Pierwsze doniesienia o masowym zabijaniu ryb w Odrze napłynęły od okolicznych mieszkańców i polskich rybaków pod koniec lipca.

sw/bo/ial/

READ  Niemieckie miasto Eisenhotenstadt, na granicy z Polską, w pierwszym rzędzie