Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce rosyjska kampania naftowa – wyzwoleńcza

bilet

Artykuł zarezerwowany dla subskrybentów

„europejski fokus”sprawa

Kiedy Moskwa odcina śluzy prowadzące do Polski, jej pierwszego europejskiego klienta, dziennikarz Michael Kokot wspomina, jak rosyjska ropa od dawna zasila państwową kasę i polityczne programy jej przywódców.

W ten weekend Rosja ogłosiła, że ​​wstrzymuje eksport ropy i gazu do Polski. Polski rząd twierdzi, że nie będzie to miało wpływu na gospodarkę, ponieważ kraj już zdywersyfikował import ropy. Dlaczego więc spędził miesiące na imporcie rosyjskich surowców, kosztujących setki milionów dolarów, aby sfinansować inwazję?

Rosja po raz pierwszy wstrzymała eksport gazu do Polski w drugim kwartale 2022 roku, kilka dni wcześniej zrobiła to samo z ropą.

Do tego czasu Polska była największym importerem rosyjskiej ropy w Unii Europejskiej. Od tego czasu hipokryzja jest na porządku dziennym: podczas gdy rząd głośno krytykował inne kraje UE, zwłaszcza Niemcy, za import rosyjskich surowców, po cichu poszedł w ich ślady.

1 stycznia, kiedy Niemcy całkowicie zaprzestały importu rosyjskiej ropy, polski rząd kontynuował zakupy czarnego złota z Moskwy.

Skąd ta rozbieżność? Może to mieć coś wspólnego z ogromnymi zyskami kontrolowanych przez państwo Arlen z taniej rosyjskiej ropy. W ubiegłym roku było to 21,5 mld zł, czyli 4,5 mld euro.

Te pieniądze zasilają kasy rządu i programy polityczne naszych przywódców. Za te pieniądze Arlen kupił kilka regionalnych gazet. Aktywność mediów lokalnych

READ  Polska – Inflacja i perspektywy: analiza przekrojowa przeprowadzona przez OECD i BNP Paribas