Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja i robotyka: odkryj polski „Las Krzemowy”.

Rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja i robotyka: odkryj polski „Las Krzemowy”.

Województwo podlaskie, położone w północno-wschodniej Polsce, stało się żyznym gruntem dla technologii i innowacji. Euronews nawiązał kontakt z młodymi liderami biznesu i absolwentami, którzy odgrywają kluczową rolę w tym niekonwencjonalnym centrum technologii.

reklama

Podlaskie, malowniczy region Polski słynący z bujnych krajobrazów i rozległych połaci lasów, zamienia się w prawdziwe centrum technologiczne.

Region ten, nazywany „Krzemową Dżunglą”, stara się stać centrum innowacji i inwestycji w technologię i technologie informacyjne.

Innowacja jest sercem tej transformacji Rosnący ekosystem W branży IT zatrudnia już ponad 10 000 osób, w tym ponad 4 000 programistów.

Jedna z wiodących firm w regionie, Kolekcja Tender Hut, zadomowiła się na Podlasiu. Wśród wielu jego dzieł Holo4Labs Zawiera zaawansowaną technologię rzeczywistości rozszerzonej, która zrewolucjonizowała dziedzinę nauki.

Holo4Labs twierdzi, że jego okulary do rzeczywistości rozszerzonej mogą znacznie skrócić czas potrzebny na opracowanie nowych leków.

Maciej Falkowski, Product Manager w Holo4Labs, wyjaśnia: „W przypadku nowych leków ich opracowanie zajmuje 10, 15 lat. To rozwiązanie skraca ten czas do roku, dwóch, a nawet trzech lat. Jako naukowiec mogę w pełni skupić się na swojej pracy, ponieważ wszystko widzę i nawiguję za pomocą głosu poleceń, co pozwala mi pracować bez użycia rąk.”

Prezes Grupy TenderHut, Robert Strzelecki podkreśla znaczenie ścisłej współpracy z uczelniami: „Próbujemy szkolić nowych ludzi, staramy się pozyskać najlepszych pracowników, jakich możemy, i tutaj również widzę duży rozwój”.

Uniwersytet Medyczny w BiałymstokuStolica regionu znajduje się w centrum badań technologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem takich obszarów jak sztuczna inteligencja i jej rola w personalizowaniu przyszłych metod leczenia.

Dr Łukasz Szczerbiński, adiunkt w Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, podkreśla korzystny klimat dla współpracy uczelni z partnerami komercyjnymi, umożliwiający rozwój narzędzi, które przyniosą bezpośrednie korzyści pacjentom.

– Zachęcanie i zatrzymywanie młodych talentów

Podlaskie stara się także rozwijać i zatrzymywać młode talenty.

READ  Dane z University of Michigan są znacznie poniżej oczekiwań!

Lokalny startup edukacyjny Photon stworzył Photon, interaktywnego robota przeznaczonego do wprowadzania dzieci w wieku szkolnym w technologię.

Michel Griezes, dyrektor generalny Photon Education, mówi: „Widzę duży rozwój regionalny pod względem nowych przedsiębiorstw i technologii w tym regionie i myślę, że bardzo ważne jest, abyśmy mogli razem się rozwijać. W przyszłości oczywiście będziemy się rozwijać w skali globalnej i międzynarodowej, ale podstawowa firma pozostanie tutaj.”

Ważną rolę w promowaniu powstawania startupów odgrywają uczelnie wyższe z regionu, takie jak Politechnika Białostocka.

Profesor Marta Kosior-Kazpiruk z Politechniki Białostockiej wyjaśnia: „Angażujemy przedsiębiorców już na etapie rekrutacji, pokazując przyszłym kandydatom możliwości rozwoju kariery inżynierskiej w naszym regionie. W trakcie studiów ściśle współpracujemy z firmami, organizując staże, wizyty studyjne, wykłady i kursy oferowane przez praktyków na naszej uczelni. ”

Co roku województwo podlaskie opuszcza około 9 000 studentów, którzy tworzą młodą i wykwalifikowaną siłę roboczą, na której region może polegać, realizując swoją wizję innowacji i inwestycji.

Mariusz Dąbrowski, Dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej w Podlaskim, podsumowuje: „Staramy się przeszkolić jak najwięcej osób, ale myślę, że to nie wystarczy. Dlatego jest to główne wyzwanie, nie tylko w tej części Polski, ale także w całej Unii Europejskiej.”