Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rozpad konserwatywnej nacjonalistycznej koalicji rządzącej

Premier RP Mateusz Morawiecki w Wilnie 2 maja 2021 r. – PETRAS MALUKAS © 2019 AFP

Jedna z trzech partii rządzących w Polsce ogłosiła we wtorek wystąpienie z konserwatywnej koalicji narodowej po odwołaniu jej lidera ze stanowiska przez premiera.

„Opuszczamy rząd z podniesionymi głowami, a moja rezygnacja jest końcem Zjednoczonej Prawicy i rozpadem koalicji” – powiedział dziennikarzom Jaroslav Guen, szef Partii Zgody, jednej z trzech formacji koalicji. . Za rządów Prawa i Sprawiedliwości (PiS), po tym jak premier Mateusz Morawiecki odwołał go ze stanowiska wicepremiera.

Partia Jaroslava Gowena ma 10 deputowanych w niższej izbie parlamentu, a jego rezygnacja może doprowadzić do utraty większości w rządzie. Powiedział, że dowiedział się o jego rezygnacji z mediów, poinformował o tym rzecznik rządu Peter Mueller na konferencji prasowej.

Wsparcie innych posłów

Aby utrzymać większość, PiS będzie musiał teraz polegać na posłów innych partii, zwłaszcza skrajnej prawicy.

Ogłaszając swoją rezygnację, rzecznik rządu Jaroslav Guen skrytykował za brak wystarczających postępów w pracach nad poważną reformą gospodarczą. Jaroslav Guen jest bardzo krytyczny wobec reformy fiskalnej, która dotyka głównie klasę średnią.

„Zapowiedzieliśmy, że Zjednoczona Prawica nie podniesie podatków. Jednak ustawa podatkowa wprowadzona niedawno przez premiera Mateusza Morawieckiego oznacza znaczną podwyżkę podatków nie tylko dla przedsiębiorców, ale dla wszystkich poszukiwaczy przygód, klasy średniej” – powiedział dziennikarzom.

Oryginalny artykuł opublikowany na BFMTV.com

READ  Amerykanie odzyskują Ryder Cup