Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosną napięcia na granicy polsko-białoruskiej

Setki namiotów utworzyły rozległy prowizoryczny obóz, zebrało się kilka tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci oraz brutalne próby forsowania barykad i barykad wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej (UE): Napięcia nad Polską – granica Białorusi nadal rośnie przez cały poniedziałek. Po południu liczne przesłane filmy pokazywały setki ludzi idących w kierunku przejścia granicznego Kuźnica, przygranicznej wsi niedaleko białoruskiego Krotna. Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek, że zagrożeniem jest kryzys migracyjny na granicy z Białorusią. „Stabilność i bezpieczeństwo całej Unii Europejskiej”.

W poniedziałek wieczorem polscy urzędnicy potwierdzili, że obecnie na obszarze przygranicznym na Białorusi przebywa od 3000 do 4000 osób, a około 15 000 nadal jest rozrzuconych po całym kraju. Są to głównie iraccy Kurdowie i Syryjczycy. Nożyce, szpadle, ale także ścięte drzewa służyły do ​​forsowania barier granicznych. Polscy strażnicy używali gazu łzawiącego przy wsparciu policji i wojska.

Czytaj więcej Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Grotno, ostatni przystanek białoruskich imigrantów przed Polską

Według kilku relacji białoruscy pogranicznicy wystrzelili w niebo, aby zmusić imigrantów do natarcia. Na niektórych filmach widać zamaskowanych i uzbrojonych mężczyzn zapewniających pomoc logistyczną i narzędzia uchodźcom. Pogranicze po stronie polskiej zostało ogłoszone „stanem wyjątkowym”. Dziennikarze i organizacje pozarządowe nie mogą odwiedzać strony. Informacje pochodzą głównie z filmów nagranych przez władze polskie lub białoruskie lub od niektórych działaczy, którzy tam pojechali.

Czytaj więcej Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Polsce nielegalny obszar pod pozorem stanu wyjątkowego

10 000 żołnierzy w okolicy

Reżim białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki próbuje zdestabilizować Litwę i Polskę, otwierając w połowie sierpnia szeroki korytarz imigracyjny z Bliskiego Wschodu do UE. Do tego czasu próby przekroczenia „zielonej granicy” przez gęste i wilgotne lasy Potlass były utrudnione przez gwałtowne najazdy polskich pograniczników. Teraz, gdy zbliża się zima, imigranci tworzą duże grupy wokół regularnego przejścia. Polscy urzędnicy twierdzą, że mają dowody na to, że transfer tych osób został zorganizowany przez władze białoruskie.

READ  Hiszpania, która została już przetestowana przez Szwecję, tym razem potyka się w Polsce

56,79% z Was powinno przeczytać ten artykuł. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.