Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wyjaśnia stanowisko w sprawie wycofania węgla: Cel 2049 – EURACTIV.com

Pomimo podpisania deklaracji w sprawie COP26, polski rząd potwierdził, że chce produkować energię z węgla do 2049 roku, a niektórzy twierdzą, że Warszawa wkrótce będzie segregować to paliwo kopalne.

W czwartek 4 listopada Polska była jednym ze 190 krajów, które podpisały Deklarację o przejściu od węgla do czystej energii. Deklaracja zawiera porozumienie o wycofywaniu energetyki węglowej w kluczowych gospodarkach do 2030 r., a przez resztę świata do 2040 r.

Gdyby Polska uważała się za ważną gospodarkę i zgodziła się na stopniowe wycofywanie węgla w latach 30., wskazałaby na znaczny wzrost swoich ambicji. Wydaje się jednak, że Warszawa niechętnie porzuca uścisk na szkodzący klimatowi węgiel.

Jednak w ciągu kilku godzin od podpisania deklaracji Warszawa wyjaśniła swoje stanowisko. Według Aleksandra Prasoski, ministra klimatu i środowiska, Polska uważa się za drugą po reszcie świata (G20). “Wspaniałe oszczędności.

Z tego powodu Polska zobowiązuje się do stopniowego wycofywania węgla do końca lat 40., a nie do końca lat 30. XX wieku. Jest to zgodne z porozumieniem osiągniętym ze związkami zawodowymi w tym kraju na początku tego roku.

„Umowa społeczna przyjęta przez Rząd RP przewiduje rezygnację z węgla do 2049 roku”– powiedziała na Twitterze Anna Moskwa, podsekretarz stanu środowiska.

„Zmiany w nadchodzących latach muszą być przede wszystkim zaplanowane i sprawiedliwe”., Ona dodała.

Pytanie brzmi, czy Polska jest uważana za wielką gospodarkę, więc powinna stopniowo wycofywać węgiel w latach 30., zgodnie z podpisaną przez nią umową.

Poza węglem, ekologiczna organizacja pozarządowa Europa zgadza się, że Polska jest krajem rozwiniętym, członkiem OECD i Unii Europejskiej.

Chociaż nie wyschł nawet atrament jego podpisu pod zobowiązaniem do stopniowego wycofywania węgla w latach 30. XX w., na COP26 polska minister Anna Moskwa podkreśliła, że ​​nie możemy ufać twojemu rządowi, że podpisze pocztówkę i nie możemy ufać mniej odpowiedzialnemu zobowiązaniu. Klimat „Katherine Goodman została ogłoszona europejską dyrektorką propagandy poza węglem.

READ  Węgry i Polska po raz kolejny zaprezentują się w UE

„Polski rząd może wskazać odpowiedzialny kierunek działań w sensie wspólnego globalnego działania na rzecz klimatu., wyjaśniła.

Polska jest silnie uzależniona od węgla, a około 70% miksu energetycznego kraju stanowią paliwa kopalne. Warszawa zdecydowanie podkreśla potrzebę stopniowego przejścia na niskoemisyjne, bezemisyjne źródła energii w ciągu najbliższych dwóch do trzech dekad.

Jednak rząd był przez wielu krytykowany za opóźnienie przejścia na czystą energię, przy czym krytycy twierdzą, że data emisji węgla nie była zgodna z celami klimatycznymi Europy i że była nie do zaakceptowania ze względu na rosnące ceny. Spalanie węgla w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami.