Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosjanie i Litwini rozdarci wokół kaliningradzkiej enklawy

Rosjanie i Litwini rozdarci wokół kaliningradzkiej enklawy

Napięcia nie spadają między Rosją a krajami bałtyckimi, w szczególności Litwą. Moskwa oskarżyła Wilno w poniedziałek o nałożenie w weekend ograniczeń na tranzyt rosyjskich towarów koleją przez Litwę do Kaliningradu, strategicznej i wojskowej enklawy nad Morzem Bałtyckim należącej do Rosji, ale oddzielonej od reszty Rosji. Rosyjska Flota Bałtycka jest zacumowana w Kaliningradzie, gdzie Moskwa twierdzi, że rozmieściła pociski Iskander zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych.

„Żądaliśmy (od Litwy, przyp. red.) natychmiastowego zniesienia tych ograniczeń” Rosyjskie MSZ podało w oświadczeniu, opisując środki jako„wrogi”. Jeśli tranzyt „Nie jest w pełni przywrócony, to Rosja zastrzega sobie prawo do działania w obronie swoich interesów narodowych”, aby zachować ostrożność. Moskwa, która łamie te sankcje tranzytowe w umowie Rosja-UE z 2002 roku, nie sprecyzowała, jakie środki odwetowe są na stole.

Sankcje handlowe wobec Rosji: gdzie stoi UE po 100 dniach wojny?

tryb rozmowy „Nieprzyjemne, ale można to przezwyciężyć”Gubernator Kaliningradu Anton Alichanow zapowiedział w poniedziałek, że towary, których nie można już przewozić koleją, zaczną być przewożone drogą morską. ” W ciągu tygodnia „. Według niego, „oblężenie” Z Litwinów obejmuje od 40% do 50%, głównie od węgla po minerały, w tym materiały budowlane i wyroby technologiczne.

Wileńskie schronienie przed europejskimi sankcjami

Ze swojej strony Litwa broni restrykcji, które Moskwa potępiła w wyniku sankcji nałożonych przez Unię Europejską w związku z interwencją wojskową Rosji na Ukrainie. „Litwa nic nie robi, to sankcje europejskie, które zaczęły działać od 17 czerwca”, – poinformował podczas podróży do Luksemburga szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis.

w tym kontekście, „Towary objęte sankcjami (…) nie będą już przepuszczane przez Litwę”określając ministra, który uzyskał wsparcie Kijowa w tej konfrontacji, podkreślając, że procedura ta była realizowana zgodnie z dyrektywy Komisji Europejskiej.

Wielki skok Rosji: zachodnie sankcje cofnęły 15 lat postępu gospodarczego

READ  „Ten film porusza serca i umysły”

Kwestia ta dodatkowo pogarsza i tak już lodowate relacje między Rosją a państwami bałtyckimi, deklarowali zwolennicy Kijowa od początku konfliktu. Byłe republiki radzieckie: Litwa, Łotwa i Estonia jako pierwsze ogłosiły niepodległość, zanim te trzy kraje przystąpiły do ​​Unii Europejskiej i NATO, które są ich wschodnimi granicami.

(z AFP)