Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja deklaruje gotowość do zwiększenia dostaw gazu do Europy

Rosja deklaruje gotowość do zwiększenia dostaw gazu do Europy

Wysłano 26 grudnia 2022 o 17:31Zaktualizowano 26 grudnia. 2022 o 18:06

Krok do przodu, krok do tyłu… Rosja wysyła obecnie sprzeczne sygnały. po tym, jak mu groził Niska produkcja ropy protestować przeciwko Europejski zakaz na ropę i Cena sufitowa Moskwa deklaruje gotowość wznowienia dostaw gazu przez gazociąg jamalski. „Rynek europejski pozostaje istotny, przy utrzymujących się niedoborach gazu mamy szansę na wznowienie dostaw” – powiedział państwowej agencji informacyjnej Tass wicepremier ds. energii Aleksander Nowak.

Dla niego gazociąg jamalski, który łączy Rosję z Polską i Niemcami, został wstrzymany „z powodów politycznych”. Wkrótce po wybuchu wojny na Ukrainie, gdy dostawy do Europy zaczęły się kurczyć, Gazprom wstrzymał dostawy przez Jamał. Następnie rosyjska firma zażądała od Polski zapłaty w rublach. Czego Warszawa odmówiła: polski rząd następnie rozwiązał kontrakt z Gazpromem.

Inwestycje LNG

Pod koniec sierpnia rurociąg został wyłączony na trzy dni prac konserwacyjnych, ale od tego czasu nie został ponownie uruchomiony. Następnie przepływy zostały odwrócone, aby umożliwić Polsce dostawy z Niemiec.

Oświadczenia te mogą wskazywać, że różne środki podjęte przeciwko Rosji i jej wydobyciu węglowodorów zaczynają drenować jej gospodarkę. Do tej pory Moskwa polegała na rynku LNG, aby utrzymać wzrost eksportu. Bardziej elastyczny, transport tej energii statkiem pozwala krajowi na dywersyfikację swojej klienteli. Mówi się, że europejski import rosyjskiego LNG wzrósł w tym roku o 40%. Nawet Francja, główny importer rosyjskiego LNG w Europie, została w lutym i marcu jego pierwszym klientem na świecie, wyprzedzając Japonię. Od stycznia do października Francja zaimportowała 4,45 miliona ton, co oznacza wzrost o 52% w ciągu jednego roku.

Rosja opracowała ambitny program zwiększenia swoich możliwości monetyzacji. Do 2035 r. ma nadzieję eksportować od 80 do 140 mln ton rocznie, w porównaniu do 35 mln obecnie. Firma gazownicza Novatek wciąż ma nadzieję na wznowienie projektu Arctic LNG 2 do końca 2023 r. Całkowita zainwestowana energia Ale zatrzymał się od zachodnich sankcji. W ten sposób dużą część rosyjskiej produkcji można teraz spieniężyć, a następnie wysłać na rynki międzynarodowe.

READ  Polonia w Toronto krytykuje nową nazwę festiwalu Ronsvales

Giełdy rosną w Europie

Przyszłość gazociągów jest niepewna. Aby wznowić dostawy do Polski, Moskwa musiałaby najpierw złagodzić sankcje wobec Warszawy. A po polskiej stronie nic nie wskazuje na to, żebyśmy byli gotowi na ponowne dostawy z Rosji, podczas gdy w tym roku znacznie zdywersyfikowaliśmy nasze źródła.

W Europie presja osłabła w ostatnich tygodniach wraz ze wzrostem temperatur. Zapasy tak naprawdę nie spadły pomimo pierwszego ochłodzenia w grudniu.

W Europie presja osłabła w ostatnich tygodniach wraz ze wzrostem temperatur. Zapasy tak naprawdę nie spadły pomimo pierwszego ochłodzenia w grudniu. Zaczęli nawet ponownie się zapełniać, obecnie średnio na poziomie 83%. Niemcy, które spadły do ​​poziomu 87%, w ostatnich dniach wzrosły do ​​88% (w porównaniu z 77% w zeszłym roku o tej samej porze), a Polska ma rekordowe wynajęcie na poziomie 96%, co stawia ją na pozycji siły.