Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Powierzchnia planety doświadczyła w tym tygodniu trzech najgorętszych dni w historii pomiarów

Powierzchnia planety doświadczyła w tym tygodniu trzech najgorętszych dni w historii pomiarów

Powierzchnia Ziemi doświadczyła w tym tygodniu trzech najgorętszych dni w historii pomiarów. Od wiosny oceany nieustannie osiągają nowe szczyty temperatur. A na początku zimy w Australii lód wokół Antarktydy zamarza trochę nienormalnie. Oto inwentarz w wykresach i wykresach.


Średnia temperatura planety wzrosła do 17,18°C we wtorek i środę. To rekord od początku pomiarów satelitarnych w 1979 roku. W poniedziałek średnia temperatura rtęci na planecie wzrosła do 17,01 stopnia Celsjusza, co było wówczas nowym szczytem. Poprzedni rekord dzienny pochodzi z zeszłego lata, kiedy osiągnięto poziom 16,92°C.

Oficjalnie Ziemia przeżywa zatem najgorętszy dzień od 44 lat. Jednak temperatury te były prawdopodobnie niespotykane przez dziesiątki tysięcy lat.

Znać temperaturę przed dziewiętnastąH wieku naukowcy muszą polegać na słojach drzew i próbkach lodu. „Te dane mówią nam, że Ziemia Tak gorąco nie było od co najmniej 125 000 latpodczas ostatniego zlodowacenia” – wyjaśnił w tym tygodniu Washington Post Klimatolog Paolo Seppi z Grantham Institute w Londynie.

Ta mapa przedstawia temperaturę Ziemi w środę, 5 lipca. Wartości zostały określone za pomocą przyrządów meteorologicznych ze stacji naziemnych, balonów meteorologicznych i satelitów. Zebrane dane są następnie łączone przy użyciu modelu klimatycznego rządu USA.

Rekordowe temperatury, które obecnie obserwujemy, to efekt globalnego ocieplenia, które pogłębia się wraz z kontynuacją emisji gazów cieplarnianych, a także efektem zjawiska El Niño, które powraca z mocą w tym roku.

Podczas epizodów El Niño, które jest naturalnym i powtarzającym się zjawiskiem, głębokie wody oceanów pochłaniają mniej ciepła niż atmosfera. Tak więc temperatura powietrza wzrasta o kilka części stopnia Celsjusza.

Ta mapa przedstawia anomalię temperaturową w środę, 5 lipca. Jest to różnica w stosunku do średniej obliczonej od 1979 do 2000 dla tego samego dnia roku.

Nienormalnie wysokie temperatury odnotowano na Antarktydzie (gdzie w Australii panuje zima) oraz w Rosji, ale także w Quebecu. Kuujjuaq było we wtorek najcieplejszym miejscem w Kanadzie. Merkury osiągnął tam 34,1 stopnia Celsjusza. To absolutny nowy rekord dla tego małego miasteczka w północnym Quebecu.

READ  Jak wytłumaczymy istnienie pośrednich czarnych dziur?

Europejska agencja klimatyczna Copernicus opublikowała w czwartek Sprawozdanie za miesiąc czerwiec. „Większość Kanady odnotowała temperatury powyżej średniej, a najbardziej ucierpiało północne Ontario i północny Quebec” – zauważa. Ta pogoda stworzyła warunki dla znanych nam pożarów, najbardziej niszczycielskich od co najmniej 100 lat.


Oceany nie są oszczędzone. Od wiosny średnia temperatura jego powierzchni z dnia na dzień osiągała nowe rekordy z okresu, z którego mamy nagrania satelitarne, czyli od 1981 roku. Według brytyjskiego Met Service (Met Office) miesiące kwiecień i maj były najcieplejsze dla oceanów Co najmniej od 1850 r. Winę ponosi globalne ocieplenie i El Niño, ale także naturalne fluktuacje.

Upał jest szczególnie intensywny na północnym Atlantyku. Albert Klein Tank, dyrektor Hadley Center Met Office, powiedział w oświadczeniu, że winne mogą być słabsze wiatry, które niosły mniej pyłu z Sahary nad oceanem. „zazwyczaj, [cette poussière] Pomaga ochłodzić obszar, blokując i odbijając część energii słonecznej.

Gdy oceany się ocieplają, wiele gatunków ryb nie nadaje się do ich obecnego środowiska. Gorąca woda szkodzi metabolizmowi i zmniejsza obecność tlenu w wodzie. Ponadto ocieplenie wód powierzchniowych zniechęca do eutrofizacji. Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu inne organizmy, takie jak rafy koralowe, bardzo cierpią z powodu morskich fal upałów, które stają się coraz częstsze.


Lód morski wokół Antarktydy również osiąga żałosne rekordy. Lód morski – który unosi się na wodzie, a nie ten, który spoczywa na lądzie – rośnie w niezwykle wolnym tempie na początku zimy w Australii. I obejmuje o 10% mniej powierzchni niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Sezon 2022 jest najniższy od 1978 roku.

Obecna sytuacja może ulec zaostrzeniu Oddziaływania z atmosferą i oceanamiZach Labe, klimatolog z Princeton University, wyjaśnił: USA dziś. Na przykład wiatry sztormowe i ciepłe wody znad Oceanu Południowego mogą ograniczać tworzenie się lodu morskiego, a w tle globalne ocieplenie atmosferyczne zwiększa ciśnienie.

READ  Jak długo naprawdę powinieneś być na rowerze treningowym, aby schudnąć?

Zobaczmy na filmie