Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski parlament zatwierdza antyimigracyjny mur na granicy z Białorusią

Opublikowany:

Polski parlament w piątek dał zielone światło dla rządowego planu budowy muru na granicy białoruskiej, aby uniemożliwić wjazd do Polski imigrantom i uchodźcom.

Mur kończący kryzys migracyjny w Polsce. Polski parlament formalnie zatwierdził plan rządu Zbuduj mur na granicy z Białorusią. Koszt muru szacowany jest na 353 mln euro i powinien sięgać ponad sto kilometrów do wschodniej granicy Unii Europejskiej (UE).

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że ustawa zostanie wydana niedługo po jej uchwaleniu przez parlament. Tysiące imigrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, przekroczyło latem granicę lub próbowało przekroczyć granicę z Białorusi.

Unia Europejska (UE) oskarżyła prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o sprowadzenie do Mińska obywateli Bliskiego Wschodu i Afryki oraz przekroczenie granicy z Litwą, Łotwą i Polską. Odwet za sankcje UE W swojej diecie.

W odpowiedzi Polska wprowadziła na granicy stan wyjątkowy, wysłała tam tysiące żołnierzy i zalegalizowała kontrowersyjną procedurę bezpośredniego uzupełniania zapasów. Organizacje pozarządowe ostrzegają, że niebezpieczne warunki pogodowe nasilają się.

UE nie finansuje „drutu kolczastego ani murów”

Polska jest jednym z 12 państw członkowskich UE, które w zeszłym tygodniu wezwały do ​​finansowania na wprowadzenie „sankcji” na swoich granicach. Jednak szefowa Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen powiedziała, że ​​Unia nie będzie finansować unijnych sankcji granicznych. Ursula van der Leyen przypomniała zebranym na szczycie w Brukseli przywódcom Komisji i ogólne stanowisko Parlamentu Europejskiego.Będzie[it] Brak środków na drut kolczasty lub ściany”.

Upierając się, że Polska jest „atakowana” przez Białoruś, nacjonalistyczny premier Mateusz Morawiecki powiedział w zeszłym tygodniu, że mur jest niezbędny do „ochrony” Polski. Szczególnie kontrowersyjne okazało się prawo nadzwyczajne zabraniające dziennikarzom i organizacjom charytatywnym zbliżania się do granicy, a UE wezwała do „przejrzystości”.

Osiem dni temu Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała do podjęcia działań nadzwyczajnych na granicy Unii Europejskiej i Białorusi w celu ratowania życia i uniknięcia cierpienia, po śmierci kilku osób ubiegających się o azyl.

Z AFP