Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zwraca się do Ameryki

Potwierdzeniem rozpoczęcia programu polskiej energetyki jądrowej był wybór pierwszej elektrowni atomowej przez amerykański Westinghouse. Wybór USA był silnie motywowany względami politycznymi poza kwestiami energetycznymi.

Przyjęty przez polski rząd w 2020 roku plan energetyki jądrowej ma na celu wybudowanie do 2043 roku od 6 do 9 GW mocy jądrowej. W tym celu Polska chce kontrdialogu ze swoim amerykańskim partnerem. Nie przeszkodziło to jednak EDF i koreańskiemu KHNP w arbitralnym składaniu konkurencyjnych ofert. 28 października 2022 r. Polska wybrała nieograniczoną ofertę Westinghouse na budowę pierwszej elektrowni jądrowej o mocy 3,3 GW na północy kraju.

Energetyka jądrowa jest jednym z filarów polskiej polityki energetycznej

Projekt polskiej energetyki jądrowej wpisuje się w globalną politykę transformacji energetycznej mającą na celu zapewnienie sprawiedliwej społecznie, neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla i dobrej jakości powietrza, zgodnie z Rządową Mapą Planu (EPP 2040). Podczas gdy Polska była w 2020 roku dziesiątym co do wielkości producentem węgla na świecie, a drugim w Europie po Niemczech, natura sprawiedliwości społecznej odnosi się konkretnie do rezygnacji z węgla. Reprezentująca 70% polskiej produkcji energii elektrycznej, jej wydobycie i zaprzestanie użytkowania jest zatem podwójnym wyzwaniem: przekształceniami przemysłowymi na terenach górniczych oraz kontrolowaniem ceny energii elektrycznej bez węgla kamiennego czy brunatnego. Aby zrealizować te cele, PPE 2040 wyznacza osiem szczegółowych elementów, m.in. wzrost środków produkcji energii elektrycznej związany z gęstością sieci elektroenergetycznej (cel nr 2), budowę floty jądrowej (nr 5 ) oraz rozwój energetyki odnawialnej, ze szczególnym uwzględnieniem morskiej energetyki wiatrowej (nr 6).

Program polskiej energetyki jądrowej

Polski rząd zamierza zbudować od 6 do 9 gigawatów energii jądrowej do 2043 roku. Pierwsze zidentyfikowane i sklasyfikowane stanowisko znajdowało się na północy kraju, nad Morzem Bałtyckim, w miejscowości Lubiatovo-Kobalino, sto kilometrów od Gdańska. Ma pomieścić trzy jednostki AP1000 (3,3 GW) firmy Westinghouse. Pierwsze betonowanie pierwszego bloku ma rozpocząć się w 2026 roku w 2033 roku. Energetyczna mapa drogowa zakłada następnie uruchamianie nowego bloku co dwa, trzy lata do 2043 roku. Ich alokacja jest nadal otwarta, a EDF poinformowało, że podtrzymuje swoją ofertę EPR. Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) 2020 wskazuje kilka proponowanych lokalizacji, w tym Pątnów w centrum kraju i Bełchatów na południu w województwie łódzkim. Przedstawiają strukturę, która została opisana jako korzystna dla instalacji reaktorów jądrowych pod względem infrastruktury i miejsc pracy.

READ  Podczas wizyty w Polsce Joe Biden nazwał Putina „rzeźnikiem” i potwierdził swoje niezachwiane poparcie dla Ukrainy.
Dekarbonizacja przemysłu za pomocą pieców wysokotemperaturowych

EPP 2040 przewiduje również długoterminowe wykorzystanie reaktorów wysokotemperaturowych (HTR) do dekarbonizacji ciepła procesowego. „Projekt badawczy jest realizowany w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ)”, konkretnie odnosząc się do mapy drogowej. Projekt energetyki jądrowej
Polski (PPEJ) 2020 nie zostanie wdrożony przed 2040 r.

Uprzywilejowane stosunki amerykańsko-polskie

Dwustronne umowy z USA podpisane w październiku 2020 roku zdominowały polską decyzję od początku do końca. EDF poinformował również, że żałuje, że jego wstępna oferta oparta na technologii EPR, złożona w październiku 2021 r., nie została przedyskutowana dla tej pierwszej lokalizacji. Po niemal rocznej wojnie na Ukrainie ten amerykański powrót na arenę międzynarodową, a zwłaszcza do Europy, daje o sobie znać w wielu dziedzinach.
Strategia taka jak bezpieczeństwo czy energia. „Amerykańskie przejęcie” według słów Thierry’ego de Montbrila, szefa Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IFRI): „Niepokoi mnie to, że po chwili wahania Stany Zjednoczone wykorzystały okazję. [de la guerre en Ukraine, ndr] Aby wziąć losy Europy całkowicie w nasze ręce”.

Bliskie atlantyckie partnerstwo w napiętym środowisku geopolitycznym

Komunikat prasowy Departamentu Energii USA (DoE) z 19 października 2020 r., ogłaszający partnerstwo w cywilnym sektorze jądrowym, już nabiera kolorów. „Ta umowa jest spełnieniem obietnicy Prezydenta [Trump, ndr] Wzmocnienie Kompleksowego Strategicznego Partnerstwa Energetycznego, dywersyfikacja polskiego miksu energetycznego i zmniejszenie uzależnienia energetycznego Polski od dominujących dostawców. » Zgodnie z wyborem Westinghouse, można teraz włączyć sektor jądrowy – oprócz obronności i skroplonego gazu ziemnego1– Obszary współpracy. O politycznym znaczeniu tej decyzji świadczą słowa minister energetyki USA Jennifer Granholm: „Ogłoszenie przez Polskę jest sygnałem, że nasze partnerstwo strategiczne leżące u podstaw sojuszu atlantyckiego pozostaje niezniszczalne. To nowe partnerstwo umożliwi walkę z zagrożeniem energetycznym ze strony Rosji ”.2 – kontynuował, pozycjonując się jako obrońca Europy ze szkodą dla oferty… bardzo europejskiej. Tak naprawdę Amerykanie nie mają w Europie łańcucha dostawców, w przeciwieństwie do EDF, który demonstruje swoją zdolność do lokalizowania swoich zakładów z Hinkley Point C, gdzie 64% wartości kontraktów trafia do firm w Wielkiej Brytanii3. Wręcz przeciwnie, w swoim przemówieniu Jennifer Granholm z zadowoleniem przyjęła utworzenie ponad 60 tysięcy miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych, nie mówiąc już o lokalnych korzyściach z budowy pierwszych jednostek.4. Polska szacuje, że do 2040 r. energetyka jądrowa może stworzyć od 25 000 do 38 000 bezpośrednich miejsc pracy, w zależności od liczby jednostek.5.

READ  Magnus Carlsen wygrywa Hurricane Poland GCT; MVL na scenie
APR-1400: Koreańska oferta wypchnięta przez Westinghouse?

Podobnie jak EDF, Korea zaoferowała niezamówioną możliwość spełnienia polskich ambicji nuklearnych. Został złożony w kwietniu 2022 roku i obejmuje budowę sześciu reaktorów APR-1400 o łącznej mocy 8,4 GWe. Koncesja została udzielona w partnerstwie z prywatną inicjatywą w Pątnowie na budowę reaktora na terenie dawnej elektrowni węglowej. Niemniej jednak Westinghouse złożył pozew w USA przeciwko swojemu rywalowi, KHNP. 31 października 2022 roku koreański Elektryk podpisał list w sprawie wstępnej fazy rozwoju swojego projektu, a odpowiednie rządy podpisały umowy na rozwój energetyki jądrowej, Westinghouse zablokował. Powstaje teraz pytanie, czy KHNP ma prawo eksportować swój reaktor do Polski, Czech czy Arabii Saudyjskiej bez czeku in blanco ze strony władz USA. Westinghouse mówi, że eksport APR-1400, który zawiera techniczne cegły amerykańskich aktywów firmy Combustion Engineering, musi mieć zielone światło od władz.

Polski program nuklearny to dobra wiadomość, która rodzi pytania

Uruchomienie programu energetyki jądrowej w Europie to dobra wiadomość dla klimatu (zwłaszcza w kraju o ekstremalnie miksie energetycznym opartym na węglu) i bezpieczeństwa dostaw. Niemniej jednak spór między Westinghouse a KHNP przypomina o znaczeniu wieloletniej suwerenności przemysłowej i technologicznej z jednej strony oraz sił uderzeniowych USA z drugiej. Czujność Wujka Sama, mająca na celu wyłapanie Rosjan i Chińczyków w przemyśle nuklearnym, dorównywała ustępstwu Francji w Europie.


1. W sektorze gazowym Polska od dawna prowadzi politykę ograniczania importu rosyjskiego gazu, jej udział spadł z 70% w 2010 r. do 55% w 2021 r., a import rosyjskiego gazu jest w większości zastępowany importem skroplonego gazu ziemnego z USA. Gaz (LNG).
2. Uzbrojenie jest tutaj tłumaczone jako „szantaż”.
3. EDF Energy, „Raport o wpływie społeczno-ekonomicznym”, 2022.
4. Można przypuszczać, że wystąpienie przed midterms było skierowane przede wszystkim do obywateli amerykańskich.
5. ŚOI 2040.

READ  Prezes polskiej konfederacji już wywiera presję na Fernando Santos – Euro 2024 – eliminacje – Czechy-Polska (3-1).