Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Magnus Carlsen wygrywa Hurricane Poland GCT;  MVL na scenie

Magnus Carlsen wygrywa Hurricane Poland GCT; MVL na scenie

Po pierwszych dwóch dniach hibernacji Magnus Carlsen był nie do zatrzymania podczas Superbet Rapid & Blitz Poland 2023, podobnie jak jego stratosferyczny występ w Blitz (14/18), z łączną notą 24 punktów równoznaczną ze zwycięstwem. Tylko Jan-Krzysztof Duda był w stanie utrzymać napięcie do rundy finałowej, gdzie był bliski pobicia rekordu czarnymi przeciwko światowemu numerowi 1, zanim wyszedł na zero. Z 23 punktami polska gwiazda zajęła dobre drugie miejsce przed swoimi kibicami. Maxime Vachier-Lagrave i Wesley So z remisem 21,5 punktu dopełnili podium.

Jak podążać?

Wszystkie mecze Superbet de Rapide & Blitz Poland 2023 są dostępne codziennie od godziny 14:00 na naszej stronie wydarzenia i można je śledzić na żywo Łańcuch z Kevina Bordy’ego.

Carlson przygotował się na decydujący dzień, odstresowując się jednym ze swoich ulubionych zajęć: grą w piłkę nożną!

Widzowie gromadzili się, aby być świadkami zakończenia imprezy, mając nadzieję na pojedynek bezpośredni między lokalnym ulubieńcem a numerem 1 na świecie.

Wielki sukces szachowy w Polsce. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.
Trudno sobie wyobrazić, by Carlsen odrzucił prośbę o zdjęcie od tego małego kibica. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.

Carlson kontynuował strategię, którą zaczął dzień wcześniej: być bezwzględnym białymi i próbować oryginalnych debiutów czarnymi figurami. Ponownie, jego technika chirurgiczna zdziałała cuda w sytuacjach presji czasu, takich jak jego zwycięstwa z Kirillem Szewczenką i Chowem.

Przejmując kontrolę nad turniejem i wyprzedzając swojego pierwszego zwolennika, Dudę, o 1,5 punktu, Carlson poszedł na czarne przeciwko Levanowi Aronianowi podczas jego najtrudniejszego dnia. W obliczu zniszczenia przeciwnej pary gońców Norweg przeszedł do teoretycznego, ale niebezpiecznego finału remisu, jakby chodził po linie na linie. Wzajemna sytuacja zugzwang mogła zakończyć jego passę bez porażki, ale jego rywal skorzystał tylko na straconej okazji, by pociągnąć za spust.

READ  Warszawa będzie żądać od Moskwy wyjaśnień w sprawie „nowego naruszenia przestrzeni powietrznej”.
Aronian stoczył pamiętną bitwę z Carlsenem. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.

Runda finałowa doprowadziła Dudę do remisu, a nie do walki o pierwsze miejsce. Polski GM próbował wcześnie myśleć nieszablonowo czarnymi, aby uniknąć wariacji na temat losowania i zgubił się w mniej niż dziesięciu ruchach. Pomimo słabej jakości Tuda był w stanie stopniowo wracać do walki, aż nadarzyła się nieoczekiwana okazja, by strącić norweskiego ogra z piedestału. Przeżyj ponownie epicką grę, która zadecydowała o losach turnieju, z komentarzem GM Rafaela Leidao:

Nieznośne napięcie w ostatnich sekundach:

So i MVL zdobyli odpowiednio 5/9 i 6/9 ostatniego dnia. Oto jedno ze zwycięstw Maxima, które pozwoliło mu stanąć na podium razem z Amerykaninem:

Vachier-Lagrave wykorzystał roztargnienie Aroniana i zdobył cenny punkt. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.

Richard Rapport, autor ogólnych przeciętnych występów, zabawił nas dowcipnym dowcipem, który miał tajemnicę:

Reportaż, zawsze bardzo kreatywny. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.
Cały dzień 5 gier

Rankingi turniejów błyskawicznych

Ogólny ranking końcowy


Podział nagród


Obraz: Wielka Wieża Szachowa.

(WC = uczestnicy korzystają z dzikiej karty)

Rankingi Grand Chess Tour

Obraz: Wielka Wieża Szachowa.

Zanim: