Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Moskwa potępia apel polskiego generała o wsparcie ewentualnego masowego powstania na Białorusi – EURACTIV.com

Moskwa potępia apel polskiego generała o wsparcie ewentualnego masowego powstania na Białorusi – EURACTIV.com

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że w oświadczeniu polskiego generała Waldemara Skrypszaka należy poprzeć interwencję Polski w sprawy wewnętrzne innych krajów, jeśli stłumi ona masowe powstanie na Białorusi.

Adresowanie Nowości Bolsada We wtorek Skrzypczak, były dowódca polskich wojsk lądowych, powiedział, że Polska powinna być gotowa do wsparcia powstania przeciwko prezydentowi Białorusi Aleksandrowi Łukaszence.

„Polscy przywódcy są naprawdę ogarnięci rusofobicznym fanatyzmem i widzimy, że ten wrogi nam kraj otwarcie mówi o zamiarze siłowej ingerencji w wewnętrzne sprawy sąsiada”M. Pieskow powiedział w programie państwowej telewizji Rosja-1 Moskwa. Kreml. Frytki serowe.

Rosja pozostaje wierna swojemu sojuszniczemu zobowiązaniu do ochrony Białorusi i będzie działać zgodnie z tym – dodał rzecznik, dodając, że Białoruś „Partner, [d’]Partner i [de] Braterski kraj » Rosji – poinformowała Rosyjska Agencja Prasowa PRZYPADEK.

Stosunki między Warszawą a Moskwą ostatnio pogorszyły się po serii tarć między dwoma krajami, począwszy od decyzji Polski o zajęciu budynku dawnego liceum w Warszawie, który według Moskwy należy do ambasady rosyjskiej.

Później, 9 maja, ambasador Rosji Siergiej Andriejew nie mógł złożyć wieńca na sowieckim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie dla upamiętnienia Dnia Zwycięstwa, na co rosyjski MSZ odpowiedział skargą na nieprzyjazne zachowanie ze strony Polski.

Niedawno Polska przywróciła Kaliningradowi starą nazwę Królewiec, zgodnie z decyzją Pieskowa. „Na skraju szaleństwa”.

Zdaniem Polski i Unii Europejskiej Białoruś stoi za gwałtownym wzrostem imigracji, z którą Polska boryka się od jesieni 2021 r.: tysiące uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej próbowało przedostać się do kraju.

Skrzypczak powiedział, że ewentualne powstanie na Białorusi mogłoby rozpocząć się od działań podobnych do tych, które Rosjanie przeprowadzili w Biełgorodzie. Będzie miał poparcie społeczności i nie powinien przegapić okazji do wspierania polskich Białorusinów – dodał.

READ  Europejski Trybunał Praw Człowieka potępił Polskę za nieuznawanie par osób tej samej płci

W takich okolicznościach p. Łukaszenka praktycznie nie mógł liczyć na pomoc Moskwy. „Rosja ma własne problemy”Polski generał nalegał.