Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Warszawa dostarczy do Kijowa 60 dodatkowych czołgów

Warszawa dostarczy do Kijowa 60 dodatkowych czołgów

Czołg PT-91 Wojska Polskiego w 2013 roku w Bazie Wojskowej Petrusko w Polsce. AFP

Czołgi te — w tym 30 czołgów PT-91, zmodernizowana wersja radzieckiego T-72 — stanowią dodatek do 14 czołgów Panther 2 obiecanych już Polsce przez Ukrainę.

Polska zostanie przyłączona do Ukrainy 14 czołgów Leopard 2 Około sześćdziesięciu niemieckich czołgów, w tym 30 PT-91, zmodernizowanej wersji radzieckiego T-72, zostało w piątek powitanych przez prezydenta Ukrainy.

Dziękuję (…) za te ważne decyzje 60 polskich czołgów na Ukrainę, w tym 30 PT-91 i 14 PanterWołodymyr Zełenski powiedział na Twitterze dwa dni po tym, jak Niemcy i Stany Zjednoczone ogłosiły, że dostarczą Kijowowi ciężkie czołgi.

Zielone światło z Niemiec

W czwartek premier Polski powiedział kanadyjskiej telewizji CTV News, że Warszawa jest gotowa”Wyślij 60 naszych zmodernizowanych czołgów, w tym 30 PT-91„. i powtórzył, że Polska go wyśleMamy od nas 14 czołgów Leopard 2„.

Mateusz Morawiecki zaznaczył też, że od początku wojny Polska „Dostarczono już 250 czołgów (…) i więcejNa Ukrainę. Są to w większości czołgi T-72 konstrukcji radzieckiej. Czołgi PT-91 to zmodernizowana wersja czołgu T-72. Typ pozostałych 30 czołgów nie jest określony.

Po tygodniach wahań Stany Zjednoczone i Niemcy ogłosiły w środę dostawę czołgów ciężkich na Ukrainę, co stanowi kolejny krok w militarnym wsparciu Kijowa przed ewentualną kontrofensywą przeciwko rosyjskiej inwazji.

Berlin dał też zielone światło innym krajom na zaopatrzenie Kijowa w niemieckie Leopardy. Od tego ogłoszenia kilka krajów ogłosiło, że chcą dostarczać Kijówowi ciężkie czołgi.

Zobacz więcej – Niemcy dostarczą czołgi Panther na Ukrainę „na przełomie marca i kwietnia”.