Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zakazuje swojej przestrzeni powietrznej lotów do Białorusi

Polska zakazuje swojej przestrzeni powietrznej lotów do Białorusi

Rzecznik polskiego rządu powiedział w środę, że Polska zdecydowała się ograniczyć swoją przestrzeń powietrzną do lotów z Białorusią w ramach europejskich sankcji. „Rada Ministrów zagłosowała za zakazem korzystania z polskiej przestrzeni powietrznej przez samoloty białoruskich firm” – powiedział Piotr Molller na Twitterze. Polska ma długą granicę z Białorusią, więc oczekuje się, że zakaz wpłynie na loty białoruskich linii lotniczych do Europy Zachodniej, w tym narodową linię lotniczą Belavia.

W środę białoruski samolot z Mińska do Barcelony został zauważony przez kilka minut na stronach internetowych monitoringu, krążących nad polską granicą. Polscy urzędnicy powiedzieli, że odmówili wpuszczenia samolotu do ich przestrzeni powietrznej, ponieważ Francja oświadczyła później, że nie pozwoli mu wejść w przestrzeń powietrzną Francji. Ale kolejny samolot z Mińska do Warszawy został dopuszczony do lądowania.

„Piractwo powietrzne”

Rzecznik białoruskiego MSZ Anatolij Glass powiedział, że decyzja Francji o zakazie przelotu samolotu nad Francją była „porwaniem”. Unia Europejska przyjęła pierwsze sankcje wobec Białorusi w poniedziałek wieczorem, zamykając jej przestrzeń powietrzną dla lotów i zalecając wszystkim liniom lotniczym unikanie białoruskiego nieba, co było powszechnie przestrzegane.

Wcześniej w środę białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko powiedział, że modyfikacja samolotu, a następnie aresztowanie wroga w niedzielę jest legalna, po czym oskarżył Zachód o chęć „uduszenia” jego kraju.

READ  Gimnazjaliści w Polsce z programem Erasmus+