Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce, podobnie jak na Węgrzech, „ta sama scena porwania mediów”

Regulacje dotyczące prasy publicznej, opodatkowanie mediów prywatnych, „restrukturyzacja” podmiotów z kapitałem zagranicznym அரசாங்கம் Polski rząd dokłada wszelkich starań, aby w kampanię włączyć prasę, radio i telewizję. Interpretacje autorstwa Karoliny Vigury, socjologa i medioznawcy.

Relacje między niezależnymi mediami prywatnymi a polskimi władzami są bardzo rzadkie. Wątpliwe, narodowo-konserwatywny rząd Pyce’a planuje opodatkować dochody z reklam. Na znak protestu ponad czterdzieści mediów zamieściło w środę czarny baner na swoich stronach internetowych, ekranach telewizorów i stronach tytułowych.

Rząd nie podejmuje pierwszej próby kontrolowania i regulowania wszystkich mediów. Kiedy doszedł do władzy, przejął telewizję publiczną i nie ukrywał swojego pragnienia „ponownego wykorzystania” mediów, które są w większości własnością zagranicznego kapitału. W tym obszarze ważny krok został podjęty poprzez przejęcie wydawnictwa Polska. Grupa, do której należy mniej niż dwadzieścia z dwudziestu czterech tytułów regionalnych w kraju i pięćset stron internetowych, przeszła z rąk niemieckich na kolana Arlene, która jest owcą koncernu naftowego Arlene. Skarb Państwa. Jak i dlaczego siły populistyczne w Polsce i szerzej w Europie Środkowej atakują media? Odpowiedzi z Karoliną Vikurą, profesorem socjologii i współzałożycielką Uniwersytetu Warszawskiego Kultura liberalna, Internetowy portal polityczno-kulturalny.

Co oznacza dla Ciebie proponowany podatek od wpływów z reklam w mediach prywatnych w Polsce?
Co ciekawe, rząd nie nazwał tego „podatkiem”, ale „datkiem”: Pice doszedł do władzy w 2015 roku, obiecując nie tworzyć nowego podatku i odpowiednio modyfikując swoją retorykę. Prywatne firmy medialne już płacą podatki, ten nowy wkład w imieniu rządu-19 [cette taxe devrait aider à financer la sécurité sociale polonaise, la NFZ, ndlr] Infekcja to nic innego jak narzędzie do celów politycznych. To nie przypadek, że dotyczy to tylko mediów prywatnych, które są bardzo krytyczne wobec działań rządu. Istnieje duże ryzyko, że scena przechwytywania mediów działająca na Węgrzech powtórzy się w Polsce. Pod rządami Victora Orbana media zbankrutowały lub zostały przejęte przez azolity premiera. Chodzi o to, aby nie atakować mediów, ale stworzyć środowisko, w którym ich model gospodarczy jest poważnie zagrożony.

READ  Polski trener zdradza ogromne rozczarowanie Robertem Lewandowskim w FC Barcelona

„Te populistyczne reżimy intensyfikują wszystkie lekcje, aby przyciągnąć naszą uwagę”.

Widzieliśmy od czasu do czasu odradzanie się napięć, które wstrząsały rządzącą koalicją Psa i jej sojuszników wokół tej proponowanej linii. Czy ten ostatni będzie miał szansę na wygraną?
Nie wiem, czy Parlament zatwierdzi przedmiotowy projekt. Ale Pice długo się zastanawia. Wyraźnie widać wyłanianie się strategii mającej na celu osłabienie roli mediów prywatnych w debacie publicznej, poprzez przejmowanie ich przez firmy zdominowane przez państwo. Pice wie, jak nie spieszyć się. Zaostrzenie prawa aborcyjnego Zajęło to pięć lat. Jaroslava Kaczyńskiego [vice-Premier ministre et chef du parti PiS, ndlr] Uważa politykę za permanentny konflikt: demonstracje go nie naginają, co najwyżej wycofuje się w najlepszy sposób, by skoczyć.

Rząd PiS od 2015 roku powtarza, że ​​chce „zrestrukturyzować” media, uważając, że najbardziej wpływowe z nich powinny znaleźć się w polskich rękach. Jak wytłumaczysz ten cel?
Podobnie jak inne kluczowe słowa, takie jak „suwerenność” i „narodowość”, wyrażenie „popularyzacja” jest częścią słownictwa tego populistycznego rządu… Bais używa tego słownictwa, aby lepiej określić swój program polityczny. W przypadku partii populistycznej, która jest nieodłącznym elementem tej partii, nie chodzi o jawne wzmacnianie instytucji państwowych, ale o poddanie ich dominacji jednej partii.

„Telewizja publiczna stała się platformą reklamową ciągłych działań rządu”

Jaką rolę odgrywają media w demokratycznych reżimach Europy Środkowej?
W Polsce, na Węgrzech, ale także w Czechach Andrzeja Bobiza, niezależne media krytykujące władzę w obronie interesów nowej populistycznej elity muszą wkrótce zostać skolonizowane. To właśnie próbował zrobić Trump. Te reżimy tworzą rodzaj polityki rozrywkowej opartej na polaryzacji. Nie zabawna rozrywka, ale przyciągająca uwagę rozrywka. Intensyfikują wszystkie lekcje, aby zwrócić naszą uwagę. Kierując się tą samą logiką, skolonizowali liberalne instytucje demokratyczne i podporządkowali się interesom swojej partii.

READ  Polska: Mecz Euro 2024 w jakim kanale telewizyjnym, o której godzinie i najświeższe wiadomości

Martwisz się, że media należące do Arlan Polska Press staną się teraz mediami propagandowymi?
Nie mamy powodu, by myśleć inaczej. Mieliśmy przykład telewizji publicznej, zwłaszcza kanału informacyjnego DVB. Stało się to ciągłą działalnością rządową. Nadal istnieją media publiczne, w których można powiedzieć, co chcesz, ale pomagają one zachować pozór pluralizmu.

Czy utrata częstotliwości Radia Klubowego na Węgrzech 15 lutego wydaje się być ostatnim ciosem Orbana dla niezależnych mediów?
Wydaje mi się, że na Węgrzech liberalizm podąża nieodwracalną drogą. W Polsce to jeszcze nie jest …