Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zakazuje dostępu do przestrzeni powietrznej białoruskim samolotom

Polska zakazuje dostępu do przestrzeni powietrznej białoruskim samolotom.

Rzecznik polskiego rządu powiedział w środę, że Polska zdecydowała się zakazać swojej przestrzeni powietrznej dla białoruskich samolotów w ramach europejskich sankcji. „Gabinet zagłosował za zakazem wjazdu do polskiej przestrzeni powietrznej samolotów firm z Białorusi” – powiedział Piotr Muller na Twitterze. Polska ma długą granicę z Białorusią, więc zakaz ten ma wpłynąć na wyjazdy białoruskich firm, w tym narodowego przewoźnika Belavia, do Europy Zachodniej.

W środę białoruski samolot lecący z Mińska do Barcelony został zauważony przez kilka minut na punktach śledzenia lotów wokół polskiej granicy. Władze polskie oświadczyły, że odmówiły wpuszczenia samolotu do swojej przestrzeni powietrznej, ponieważ Francja oświadczyła, że ​​nie pozwoli mu później wejść do francuskiej przestrzeni powietrznej. Ale kolejny samolot z Mińska do Warszawy został dopuszczony do lądowania.

„Piractwo lotnicze”

Rzecznik białoruskiego MSZ Anatolij Glaz powiedział, że decyzja Francji o zakazie przelotu samolotu nad Francją jest równoznaczna z „piractwem powietrznym”. Unia Europejska przyjęła w poniedziałek wieczorem pierwsze sankcje wobec Białorusi, zamknęła jej przestrzeń powietrzną dla samolotów z tego kraju i zaleciła wszystkim liniom lotniczym unikanie białoruskiej przestrzeni powietrznej, co było powszechnie stosowane.

Wcześniej w środę białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko powiedział, że zmiana kursu samolotu, a następnie aresztowanie jednego z przeciwników na pokładzie w niedzielę jest legalna, po czym oskarżył Zachód o chęć „uduszenia” swojego kraju.

READ  Polska pod presją Brukseli wywołuje rezygnację z kontrowersyjnej reformy sądownictwa