Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Cyberatak w Belgii, podejrzenie leży w Chinach – EURACTIV.com

Każdego poranka, stolice Dekoduje informacje dla Ciebie w całej Europie

>> Możesz zapisać się do newslettera Tutaj

Bruksela

Cyberatak w Belgii i podejrzenie w Chinach. Belgijskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zostało zaatakowane przez cyberatak, który umożliwił intruzom dostęp do całego systemu informatycznego ministerstwa. Według belgijskich ekspertów atak został prawdopodobnie zaaranżowany przez Chiny. (Alexandra Brzuzovsky, EURACTIV.com)

Berlin

Słowa ministra zdrowia o Bałkanach Zachodnich wywołują złość. Premier Albanii Edi Rama z oburzeniem zareagował na wypowiedzi niemieckiego ministra zdrowia Jensa Spahna, który wskazał, że połowę nowych zakażeń koronawirusem w Niemczech zeszłego lata można przypisać wizytom rodzin imigrantów na Bałkanach. (Alexandra Brzuzovsky, EURACTIV.com)

Paryż

Covid-19: Instytut Pasteura ujawnia optymistyczne szacunki na to lato. Jeśli obecny spadek zachorowań na Covid-19 utrzyma się do 9 czerwca, tego lata nie będzie „znaczącego wznowienia epidemii”, wynika z raportu instytutu opublikowanego w sobotę (22 maja).

We wtorek France Info TV (25 maja) epidemiolog z Instytutu Pasteura i członek Rady Naukowej, Arnaud Fontanet, z zadowoleniem przyjął spadek liczby nowych przypadków Covid-19 we Francji, podkreślając „bardzo korzystną dynamikę”.

Z drugiej strony, jeśli wznowienie epidemii będzie obserwowane od 19 maja (data ponownego otwarcia restauracji i obiektów kulturalnych), sytuacja zdrowotna tego lata będzie bardziej „niepewna”.

Jednak naukowcy z Instytutu Pasteura chcą być uspokojeni, argumentując, że „to odbicie będzie nadal mniejsze niż trzecia fala pandemii”. (Clara Power Babiff, EURACTIV Francja)

Przeczytaj także: Deconfinement: Francja dodaje „cyfrową książkę przypomnień” do swojej aplikacji TousAntiCovid

Wiedeń

Austriaccy partnerzy koalicyjni starli się o złagodzenie ograniczeń. Podczas gdy austriacki minister zdrowia ekologicznego Wolfgang Mokstein skrytykował zapowiedź kanclerza Sebastiana Kurza w sobotę (22 maja) dotyczącą dalszego złagodzenia obecnych ograniczeń, od tego czasu zmienił zdanie i próbuje nawet konkurować z nim w sprawie ponownego otwarcia nominacji. (Oliver Noyan, EURACTIV Niemcy)

Luksemburg

READ  Autostrady. Opłaty celne, winiety, gratisy... Jak się mają nasi europejscy sąsiedzi?

Luksemburg wprowadzi paszport Covid-19 do Unii Europejskiej. Źródło rządowe poinformowało Luxembourg Times, że Luksemburg planuje wydać paszport Covid-19 przed rozpowszechnieniem się w Europie, aby przyspieszyć ponowne otwarcie gospodarki. „Jesteśmy bardzo gotowi na rozwiązanie, a uruchomienie może zbiegać się z końcem obecnych ograniczeń pandemicznych 12 czerwca” – podało źródło. „ Ostatnim elementem, nad którym obecnie pracujemy, jest przygotowanie […] Organy aplikacyjne, które będą odczytywać dane przechowywane w certyfikatach. „

W zaświadczeniu zostanie wyjaśnione, czy dana osoba została w pełni zaszczepiona, czy wyzdrowiała z Covid-19, czy też niedawno uzyskała wynik negatywny. (Anne Damiani, EURACTIV Francja)

Dublin

Oczekuje się, że europejski certyfikat cyfrowy zostanie wprowadzony w Irlandii od połowy lipca. Premier Michel Martin zapowiedział podczas spotkania z innymi europejskimi liderami w Brukseli, że długo oczekiwany europejski certyfikat cyfrowy powinien zacząć obowiązywać od połowy lipca. (Paula Kenny, EURACTIV.com)

Helsinki

Anika Sariko, nowy minister finansów Finlandii. Przewodnicząca Partii Centrum, Anika Sariko, została mianowana ministrem finansów Finlandii, aby w środę (26 maja) zastąpić swojego kolegę z partii Mattiego Vanhanena. (Becca Fantinen, EURACTIV.com)

Rzym

Włochy wzywają podzbiór krajów Unii Europejskiej do wzajemnej pomocy w zarządzaniu imigracją. Zarządzanie migrantami musi być „zrównoważone, humanitarne i efektywne” nie tylko we Włoszech, ale także w całej Unii Europejskiej. Włoski premier Mario Draghi powiedział na konferencji prasowej we wtorek (25 maja) po posiedzeniu Rady Europejskiej, że przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej powinna istnieć „podzbiór krajów pomagających sobie nawzajem” w zarządzaniu imigracją, a nie wymóg przesiedlenia. szczyt. Czytaj więcej … (Danielle Littig, EURACTIV Włochy)

Przeczytaj także: Przymusowy powrót migrantów: apel przeciwko Frontexowi do europejskiego wymiaru sprawiedliwości

Madryt

Częściowe plany dotyczące bezrobocia: Hiszpania jest w wyścigu z czasem. Hiszpańskie Stowarzyszenie Pracodawców (CEOE) we wtorek (25 maja) odrzuciło najnowszą propozycję ministra zabezpieczenia społecznego José Luisa Escrivy, która ma na celu przedłużenie uproszczonych planów zasiłków dla bezrobotnych poza termin 31 maja. Znany jako ERTE, który obecnie chroni około 600 000 miejsc pracy. (EuroEFE)

Ateny

READ  W obliczu obecności Wagnera w pobliżu Polski Warszawa ogłasza nowe posiłki na granicy z Białorusią

Porwanie białoruskich samolotów: brak informacji o zaangażowaniu Rosji. Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis powiedział, że nie ma informacji o udziale Rosji w porwaniu przeprowadzonym przez białoruskie państwo w weekend.

„Debata na temat Rosji miała bardziej ogólny i strategiczny charakter” – powiedział dziennikarzom Mitsotakis po szczycie Unii Europejskiej we wtorek (25 maja) w Brukseli. (Sarantes Michelopoulos, EURACTIV.com)

Czytaj także: Porwanie samolotu na Białorusi: Unia Europejska waha się przed ewentualnym „zaangażowaniem z Putinem”

Lizbona

Wkład Portugalii w europejską strategię cyfrową. Cyfrowa transformacja sposobu życia i prowadzenia biznesu Europejczyków jest jednym z priorytetów prezydencji portugalskiej w Radzie Unii Europejskiej, która kończy się 30 czerwca. Aby dowiedzieć się, co zostało osiągnięte i za czym powinna podążać Słowenia, następczyni Portugalii, EURACTIV rozmawiał z Hugo Santosem Mendesem, portugalskim wiceministrem komunikacji. Czytaj więcej … (Luca Bertuzzi, EURACTIV.com)

Warszawa

Polskie linie lotnicze LOT wstrzymują loty do Mińska. Największa polska linia lotnicza we wtorek (25 maja) zamroziła kontakty ze stolicą Białorusi i utworzyła alternatywne trasy przelotów nad jej terytorium w odpowiedzi na aresztowanie przez białoruskie władze dysydenckiego dziennikarza Romana Protasevicia w niedzielę (23 maja) po locie Ryanaira. Przeniesiony do Mińska. (Monica Mojack, EURACTIV Polska)

Czytaj także: Samolot przechwycony przez Białoruś: bezprecedensowe konsekwencje prawne

Praga

Republika Czeska na czas pandemii wyznaczy piątego ministra zdrowia. Czeski minister zdrowia Peter Arrenberger, który był czwartym ministrem od początku pandemii, ogłosił we wtorek (25 maja) swoją dymisję po narastającej presji na nieprawidłowości w ostatnich dniach w zeznaniu podatkowym. Czytaj więcej … (Anita Zakova, EURACTIV Republika Czeska)

Budapeszt

W ostatniej chwili przywódcy Budapesztu włączyli się do rozmów na temat pakietu stymulacyjnego. Według urzędnika w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przywódcy Budapesztu tylko próbowali dołączyć do konsultacji społecznych w sprawie rządowego planu stymulacyjnego w ostatniej chwili. Daily News Węgry. (Zeliku Turkanjik, EURACTIV Chorwacja)

Bratysława

READ  Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie pułapu 60 dolarów za baryłkę – Liberation

Korupcja: dymisja słowackiego ministra rolnictwa. Minister rolnictwa Jan Michovsky (OĽaNO) ogłosił we wtorek (25 maja) na konferencji prasowej, że złoży rezygnację po tym, jak jego kandydatka do Słowackiego Funduszu Ziemi, Gabriela Bartosova, została oskarżona o udział w domniemanej sprawie korupcyjnej. (Marianne Koric, EURACTIV Słowacja)