Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wybrała amerykańską firmę Westinghouse zamiast EDF do budowy swojej pierwszej elektrowni jądrowej

Polska wybrała amerykańską firmę Westinghouse zamiast EDF do budowy swojej pierwszej elektrowni jądrowej

Polska wybrała budowę amerykańskiej grupy Westinghouse Pierwsza elektrownia jądrowaw obliczu Konkurencyjne oferty francuskiego EDF Premier Polski Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek 28 października 2022 r.

„Potwierdzamy, że nasz projekt energetyki jądrowej będzie wykorzystywał niezawodną i bezpieczną technologię WECNuclear” (Westinghouse), napisał na Twitterze.

Zablokowaliśmy wyświetlanie tej treści, aby uszanować Twoje wybory dotyczące plików cookie.
Klikając „Skonsultuj”, akceptujesz umieszczanie plików cookie przez serwisy społecznościowe, takie jak Twitter.

Mateusz Morawiecki powiedział, że decyzja zostanie formalnie zatwierdzona na posiedzeniu gabinetu w Warszawie w środę.

„Jasna wiadomość dla Rosji”

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken zauważył w piątek, że Stany Zjednoczone „Dumni, że jesteśmy silnym partnerem Polski w dziedzinie energetyki i bezpieczeństwa” i podkreśl „Tysiące miejsc pracy” Że ta współpraca musi powstać w obu krajach.

„To duży krok w umacnianiu naszych relacji z Polską dla przyszłych pokoleń”.Powitali amerykańską sekretarz ds. energii Jennifer Granholm.

Ta decyzja „Wysłać Jasna wiadomość dla Rosji(że) NATO jest zjednoczone w celu dywersyfikacji naszych dostaw energii (…) i przeciwstawienia się militaryzacji rosyjskiej energii”kontynuowane w klipie wideo.

Jennifer Granholm zauważa, że ​​Polska wybiera Westinghouse „Na pierwszą część wartego 40 miliardów dolarów projektu nuklearnego”bez podania całkowitej kwoty tej inwestycji.

Tworzenie „tysiąca dobrze płatnych miejsc pracy”

Jednak wysoki rangą urzędnik rządu USA, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości, ujawnił, że transakcja jest warta „MILIARDY” dolarów i będzie tworzyć Tysiące dobrze płatnych miejsc pracy.

READ  Powołanie Przewodniczącego Rady Dyrektorów HBCE

„Nie chodzi tylko o komercyjny projekt energetyczny, ale o to, jak definiujemy to, co nazwałbym połączonym bezpieczeństwem na nadchodzące dziesięciolecia”.Urzędnik powiedział.

Polska od lat planowała budowę mocy jądrowych do celów cywilnych, a kwestia bezpieczeństwa energetycznego stała się bardziej paląca z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Uruchomienie w 2033

Polski rząd zapowiedział, że chce, aby pierwsza elektrownia jądrowa została uruchomiona w 2033 roku.

Zdecydował się osiedlić we wsi Choczewo, niedaleko wybrzeża Bałtyku.

Elektrownia ta powinna składać się z trzech reaktorów, a później Warszawa zamierza wybrać firmę, której celem będzie budowa trzech kolejnych reaktorów w przyszłości.

Dla tego „druga grupa” Trzy reaktory „Spodziewamy się, że będzie to również Westinghouse”.Urzędnik USA powiedział.

Dania, Norwegia i Polska zainaugurowały również w zeszłym miesiącu nowy gazociąg, który będzie transportował norweski gaz do Polski przez Danię, po tym jak Rosja odcięła dostawy do Polaków.