Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sabotaż gazociągu Nord Stream na Morzu Bałtyckim mógł uwolnić starożytną broń chemiczną | Atalayar

Eksplozje, które mogły spowodować Uszkodzenie rurociągów Nord Stream 1 i 2 Według szwedzkiej gazety „Dagens Nyheter”, powołując się na ekspertów, mógł uwolnić broń chemiczną zakopaną na dnie morza.

Po zakończeniu II wojny światowej Gazeta zwróciła uwagę, że alianci zatopili amunicję wyprodukowaną przez nazistowskie Niemcy w kilku miejscach na Morzu Bałtyckim. Obejmuje to 30 000 ton muszli wypełnionych gazem musztardowym i innymi toksycznymi substancjami, które zostały zatopione w pobliżu duńskiej wyspy Bornholm, w rejonie, w którym pod koniec września odkryto wyciek gazociągu.

Fale uderzeniowe były w stanie zniszczyć pojemniki z amunicją, a niektóre z nich utleniały się wraz z upływem czasu. Uwalniaj toksyny na dnie morza Zdaniem eksperta Jacka Biełdowskiego, które mogły zostać wyparte przez wycieki gazu. Profesor w Instytucie Oceanografii PAN wyjaśnił, że z terenu pobrano kilka próbek, które zostaną przeanalizowane przez Wojskowy Instytut Badawczy w Warszawie na obecność środków chemicznych.

Naukowcy podkreślają, że uwolnienie toksyn nie stanowiłoby bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, ale gdyby przeniosły się do wody, a nie przebywały w osadach dennych, mogłyby. Powoduje różne mutacje i zaburzenia w organizmach morskich. Szwedzka marynarka wojenna poinformowała w środę, że prowadzi dochodzenie w miejscu wypadku niezależnie od postępowania karnego, a prokuratura poinformowała w piątek, że wszczyna dodatkowe śledztwo na miejscu zdarzenia.

Żadna z tych instytucji nie sprecyzowała, jakiego rodzaju dowodów szuka, po wstępnych śledztwach duńskich i szwedzkich wzmocniły hipotezę sabotażu, ale nie rzuciły światła na sprawcę. Duński minister obrony Morten PodskovOstrzegł w połowie miesiąca, że ​​na dnie morskim znajdują się duże ilości amunicji z II wojny światowej, co, jak powiedział, spowolni śledztwo.

Pod koniec września w dwóch wycofanych z eksploatacji rurociągach wykryto cztery wycieki, w tym dwa Duńska wyłączna strefa ekonomiczna i dwie w Szwecji. Moskwa w sobotę oskarżyła Wielką Brytanię o sabotaż ropociągów, ale nie dostarczyła dowodów, ponieważ ludzie Zachodu podejrzewają, że ucierpieli z powodu rosyjskiej inicjatywy destabilizacji Europy w kontekście kryzysu energetycznego.

READ  Milioner poza piłką nożną, nieznane imperium zbudowane przez Lewandowskiego