Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Polska stara się podważyć europejski budynek, o który dziś dumnie walczyła”

Chroniczny. Nigdy nie należy lekceważyć zdolności Polaków do przeciwstawienia się niechcianemu porządkowi: ta zasada musi pojawiać się złotymi literami w prawie każdego systemu politycznego, który jednoczy ten ważny kraj Europy Środkowej.

Za ignorowanie tego Związek Radziecki przegrywał jeden po drugim i musiał zrezygnować, a w 1989 roku jego „narody satelitarne” zostały bezwstydnie zaanektowane przez Stalina po rozbiorze II wojny światowej. Polacy, średnio co dziesięć lat, z godną podziwu determinacją powstawali przeciwko sowieckiej dyktaturze. Zmiażdżeni, zawsze potrafili wstać; Pod koniec lat 80., kiedy Michaił Gorbaczow zdał sobie sprawę, że to wszystko nie może trwać dalej, wykorzystując moment słabości dużego sąsiedztwa w Moskwie, przypuścili swój ostatni atak. To jest właściwe. W czerwcu 1989 r. otworzyli poważne wyłom w budynku komunistycznym, narzucając wielokrotne wybory. Narody Bractwa wdarły się do niego i 9 listopada runął Mur Berliński. Opuść imperium sowieckie.

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Czytaj więcej W Polsce demonstracje „zostań w Europie”

1Jest Maj 2004, Polska przystępuje do Unii Europejskiej (UE). Wynik ten został zatwierdzony w ogólnopolskim plebiscycie 77,4% „tak”. Było to zwieńczeniem ich rewolucji: po upadku sowieckiego porządku Polacy wnieśli swój kamień do innego budynku, w przeciwieństwie do tego zbudowanego w XX wieku.mi Przez wieki byli wreszcie częścią europejskiej rodziny, niezależnej i demokratycznej, i przez dziesięciolecia z wściekłością i zazdrością spoglądali za żelazną kurtynę.

UE, jeden zabity

Polska, największy dawny komunistyczny kraj w Unii Europejskiej, przez dziesięć lat chętnie prowadziła grę społeczną, chcąc nadrobić stracony czas. Dyplomaci i wybrani urzędnicy, których wysyłał do Brukseli, często przyciągali ich poparcie dla zmian w tej rozszerzonej Europie. Przy pomocy europejskich funduszy strukturalnych kraj odbudował swoją gospodarkę. Potem sytuacja się pogorszyła.

Podobnie jak inne kraje Europy Środkowej, dwustopniowa UE ma poczucie przynależności — z jednej strony bogata Europa Zachodnia dzięki nowym rynkom wschodnim, a z drugiej kryzys uchodźczy około 2015 roku krążący wokół obywateli drugiej kategorii i Brukseli rozszerzyła się próba Berlina narzucenia kwot dystrybucyjnych wszystkim państwom członkowskim. W Budapeszcie, Warszawie, Pradze partie polityczne wykorzystywały swoje frustracje do zdobycia poparcia elektoratu. I wyznaczyli ofiarę: Unię Europejską, którą porównują ze Związkiem Radzieckim.

READ  Polska pokonała Słowenię w półfinale Euro siatkówki

54,57% z Was powinno przeczytać ten artykuł. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.