Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska sprzedaje szczepionki do Australii, demonstracja w Bangkoku.. Aktualizacja epidemii

Podczas gdy wariant delta zakłóca letnie wzgórza w wielu krajach, szczepienia są kontynuowane z nadzieją na powrót do normalnego życia. Nadal konieczne jest, aby dawki były dostępne na całym świecie, a to jest dalekie od rzeczywistości. Mogłoby to sprzyjać pojawianiu się nowych wariantów, bardziej zaraźliwych lub bardziej odpornych na szczepionki.

Według raportu AFP z oficjalnych źródeł w niedzielę epidemia zabiła co najmniej 435.3003 osoby na całym świecie od końca grudnia 2019 r., wśród ponad 206,7 mln infekcji. Stany Zjednoczone są krajem o największej liczbie zgonów (621 253), wyprzedzając Brazylię (568 788), Indie (431 225), Meksyk (248 167) i Peru (197 340).

  • Polska sprzedaje Australii milion dawek szczepionki

Polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że Polska sprzedała Australii milion dawek szczepionki COVID-19 w ramach „polityki odpowiedzialnej solidarności”. Zdaniem ministra Adama Nidziselke, zakup szczepionek z Polski „pozwala nam zaspokoić potrzeby naszych obywateli, ale także pomóc tym, którzy ich potrzebują”.

oferta limitowana. 2 miesiące za 1 euro bez zobowiązań

Polska zapewniła już pełne szczepienia 55% swojej populacji, ale wskaźnik szczepień drastycznie spadł w ostatnich miesiącach, a wiele ośrodków szczepień zostało zamkniętych z powodu niskiego zapotrzebowania.

  • We Francji coraz więcej pacjentów trafia do szpitala

Wpływ czwartej fali epidemii Covid-19 nadal obciąża szpitale we Francji, w tym usługi intensywnej opieki, wynika z danych opublikowanych w sobotę przez francuskie służby zdrowia. Liczba hospitalizowanych pacjentów wciąż rośnie, osiągając w sobotę 9648 (9 546 w piątek), w tym 606 nowych przyjęć (836 dzień wcześniej).

W ciągu ostatnich siedmiu dni zarejestrowano 5298 nowych przyjęć do szpitala w porównaniu do 4574 w poprzednim tygodniu. Nadal rosła liczba hospitalizacji na oddziałach intensywnej opieki medycznej, które leczą najpoważniejsze przypadki, łącznie 1837 pacjentów w porównaniu do 1831 w piątek, w tym 118 przyjęć w ciągu 24 godzin.

READ  Europejczycy chcą ustalić cenę gazu… nie wiedząc, jak to zrobić

Od piątku do soboty na Covid zmarło 51 osób (74 zmarło dzień wcześniej), co daje łączną liczbę ofiar śmiertelnych w liczbie 112 658 od początku epidemii w marcu 2020 r. Jeśli chodzi o zanieczyszczenie, w sobotę odnotowano 24 427 przypadków, w porównaniu do 26 453 zgony. dzień wcześniej.

Od początku kampanii szczepień we Francji 46267777 osób otrzymało co najmniej jeden zastrzyk (tj. 68,6% całej populacji), a 39 028100 osób ma teraz pełny harmonogram szczepień (57,9% całej populacji). ogólna populacja).

  • Tysiące protestujących w Montrealu przeciwko paszportowi

„Wolność”, „Nie jesteśmy szczurami laboratoryjnymi”: Kilka tysięcy osób demonstrowało w sobotę na ulicach Montrealu w Kanadzie, protestując przeciwko wydaniu paszportu na szczepionki, donosi dziennikarz AFP.

Władze prowincji ogłosiły kilka dni temu, że mieszkańcy Quebecu, którzy chcą zjeść w restauracji, wyjść do pubu, pójść na siłownię lub na festiwal, będą musieli przedstawić dowód szczepienia od 1 września.

Kilka tysięcy protestujących przemaszerowało w niedzielę samochodem do Bangkoku, domagając się dymisji premiera Prayutha Chan-o-chy, który jest coraz częściej krytykowany za sposób, w jaki radzi sobie z kryzysem koronawirusa i jego wpływem na gospodarkę. Setki samochodów i dwukołowców z koncertem klaksonów zablokowały niektóre osie w centrum stolicy Tajlandii, a kilku przechodniów po drodze oddało trzypalcowy salut na znak oporu wobec władz.

„Żądamy natychmiastowej rezygnacji Pruita Chana lub Cha. Nie ma on możliwości kierowania tym krajem” – powiedział o obecnym rządzie Nataut Saikwa, polityk, który był blisko byłego premiera Thaksina Shinawatry. Kwestią sporną jest epidemia Covid-19, z ponad 20 000 nowych przypadków dziennie, powolna kampania szczepień i ekonomiczny wpływ ograniczeń.

  • Około 9000 wierzących w Lourdes

Msza otwarcia zgromadziła w niedzielę prawie 9 000 wiernych w Lourdes, największym katolickim centrum pielgrzymkowym we Francji, pomimo kontekstu wychodzenia z pandemii i ograniczonych podróży za granicę. Wobec braku 2020 roku w tegorocznych uroczystościach wzięło udział około 300 pacjentów szukających cudownego uzdrowienia, znacznie mniej niż zwykle.

READ  NA ŻYWO - Covid: handlowcy chcą ponownie otworzyć konto od 10 maja

„Czekali na powrót dwa lata, dwa lata samotności. Widzieliśmy radość na ich twarzach” – uśmiecha się Michel de Verneuil, prezes Hospital Notre Dame de Salou, odpowiedzialnego za organizację pielgrzymki. . Jaskinia, w której w 1858 roku pojawiła się Dziewica Bernadeta Soberos, zgodnie z katolicką tradycją, jest zamknięta dla zwiedzających, aby uniknąć skażenia. Pielgrzymi kładli ręce na ścianach, by całować kamień.

  • Prezydent Konga wzywa do szczepień

Prezydent Konga Denis Sassou Nguesso wezwał w niedzielę swoich rodaków do zdecydowanego przestrzegania szczepień przeciwko Covid-19 w celu uzyskania immunitetu masowego, „jedynej drogi do zbawienia” w walce z tą pandemią. W Kongu tylko 1,8 do 2% populacji kwalifikującej się do szczepień otrzymało swoje dawki z powodu oporności i nieufności, jakie wywołują szczepionki, według kongijskiego Ministerstwa Zdrowia.

Prezydent Sassou Nguesso ogłosił w przemówieniu w państwowym radiu i telewizji z okazji Dnia Niepodległości.

  • W Demokratycznej Republice Konga partia szczepionek jest odbierana 35 dni po wyczerpaniu zapasów

Kongijskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę, że rząd Demokratycznej Republiki Konga (DRK) otrzymał ponad 50 000 dawek szczepionki AstraZeneca COVID-19 dostarczonej przez Wielką Brytanię, 35 dni po wyczerpaniu zapasów. „Ta partia szczepionek zostanie wykorzystana do podania drugiej dawki większości osób, które otrzymały już pierwszą w ramach szczepienia rozpoczętego 19 kwietnia 2021 r.”, wynika z otrzymanego w sobotę biuletynu Ministerstwa Zdrowia. .

Aplikacja L’Express

Aby kontynuować analizę i dekodowanie, gdziekolwiek jesteś

Pobierz aplikację

Pobierz aplikację

W tym ogromnym kraju, liczącym 90 milionów ludzi, tylko 81 910 osób zostało zaszczepionych w 13 z 26 prowincji na dzień 10 lipca, czyli datę ważności ostatniej dostępnej partii ponad 300 000 szczepionek AstraZeneca, jedynej stosowanej w Demokratycznej Republice Kongo. Spośród nich 4260 otrzymało drugą dawkę, ale 77650 osób czeka.

READ  Międzynarodowe Centrum Matematyczne Ukrainy zostanie uruchomione w 2023 roku dzięki założycielowi i głównemu darczyńcy XTX Markets


opinie

Gospodarka

Tygodniowo, "biblioteka środowiskowa" Przynosi ci nagłówek w wiadomościach.Emmanuel Botha

Ekonomia stosowana

Ekonomista Olivier Ridulis trzyma w tym tygodniu pióro z Proceedings of the Association for Political Economy.Jean-Yves Archer

Nauki

W tym roku Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu obchodzi 33. rocznicę.Ze scenariuszem Jean-Marca Jankovica

Alarm

Źródło: LAURA ACQUAVIVAAutor: Christoph Donner