Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Maroko „doskonałe miejsce na inwestycje” (gazeta polska)

Polska gazeta napisała w piątek, że Maroko ma wszelkie atuty, aby być „doskonałym kierunkiem dla międzynarodowych inwestycji”. „W Polsce”.

W artykule poświęconym możliwościom inwestycyjnym w Maroku polska gazeta zauważyła, że ​​„w Maroku czekają Was wielkie możliwości. Dlatego warto inwestować w tym kraju”, wzywając polskie firmy do rozwijania nowych projektów w Maroku.

Przywołując duże inwestycje turystyczne, które „potwierdzają zaufanie inwestorów i trwałą atrakcyjność marokańskiej destynacji”, autor artykułu wspomina również o pojawieniu się kilku biegunów turystycznych w różnych regionach Królestwa.
Ale gazeta powiedziała, że ​​Maroko, gdzie sektor turystyczny jest jednym z filarów gospodarki narodowej, nie było odporne na wpływ pandemii wirusa Corona, która nawiedziła świat.

„Epidemia nie oszczędziła Maroka: dotknęła bardzo ważną dla tego kraju turystykę i spowodowała kurczenie się gospodarki tego kraju o ok. 4,5% w ciągu roku. Jednak rząd zawarł blisko 60 umów o wolnym handlu (w tym z Unii Europejskiej) A wiele rozwijających się regionów gospodarczych nie rezygnuje ze swoich ambicji gospodarczych”.

Zdaniem autora artykułu „Maroko jest bacznie obserwowane przez polskie firmy: już we wrześniu powróci tam polska misja gospodarcza, przygotowana dzięki staraniom ambasadora Królestwa Maroka w Polsce Abderrahima Atmouna”. .

W Maroku otwierają się „drzwi do Afryki”. Mówi się, że polskie firmy jeżdżą tam z misją gospodarczą. Z kolei Bawi Japonsky, wiceminister spraw zagranicznych Afryki i Bliskiego Wschodu, podkreślił, że Maroko jest jednym z najważniejszych krajów Afryki Północnej i „bardzo perspektywicznym rynkiem dla polskich firm”.

Dlaczego nasze firmy są zdeterminowane, aby wzmocnić swoją obecność w tym północnoafrykańskim kraju? Post pyta. Powołując się na możliwości gospodarcze w Maroku, gazeta zapewnia: „Maroko od wielu lat pracuje na swoje miejsce w świecie biznesu, a tamtejszy rząd jest w pełni świadomy strategicznej sytuacji tego kraju: kraj, zaledwie 14 km od Europy, może zapewnić firmy ze starego kontynentu z warunkami inwestycyjnymi, co sprawia, że ​​jest to realna alternatywa dla Azji.”

READ  Polski gigant naftowy Orlin będzie próbował ponownie wybrać obecny rząd – Euractiv FR

„Doskonałym przykładem otwartości rządu marokańskiego na inwestycje międzynarodowe jest historia Tangeru, trzeciego miasta kraju. Kiedy król Mohammed VI wstąpił na tron ​​w 1999 roku, jedną z jego ambicji było ponowne ożywienie gospodarki regionu. 22 lata później, Tanger stał się największą strefą wolnego handlu w Afryce, a Financial Times w zeszłym roku uznał ją za drugą najlepszą strefę ekonomiczną na świecie. A jej oferta to branża motoryzacyjna: w Tangerze znajdziemy m.in. fabryki Renault i Stellanty (dawniej PSA) i oddziały kilkudziesięciu dostawców samochodów. W strefie ekonomicznej wokół Tangeru znajdziesz również firmy z sektorów elektroniki, logistyki, energetyki odnawialnej, tekstyliów, lotnictwa i agrobiznesu” – napisała polska gazeta.

„Najważniejszym punktem w całym regionie jest port Tanger Med, położony nad Cieśniną Gibraltarską – największy port w Afryce, jego struktura obejmuje około 1000 hektarów, a roczna zdolność przewozowa to 9 mln TEU. o łącznej wartości ok. 30 mld euro przez ten port Lokalizacja portu jest również bardzo atrakcyjna dla firm europejskich: po zakłóceniach w łańcuchu dostaw, których doświadczyliśmy w następstwie pandemii COVID-19, jego bliskość do Europa staje się jeszcze większą przewagą” – wyjaśniono.

Dlaczego warto inwestować w Maroku?

„Polscy przedsiębiorcy coraz agresywniej inwestują w Maroku – to nie jest zaskakujące. Pod koniec 2020 roku w raporcie PwC „W poszukiwaniu możliwości inwestycyjnych” kraj został wymieniony jako najatrakcyjniejszy kierunek dla firm chcących obniżyć koszty produkcji i osiągnąć oszczędności w łańcuchu dostaw W okresach blokady lokalne zaplecze logistyczne dowiodło swojej skuteczności, co świadczy o wiarygodności handlowej Maroka” – kontynuowała polska publikacja.

Maroko to „doskonała baza handlowa do ekspansji na resztę kontynentu. Jak podała Polska Agencja Inwestycji i Handlu, zachętami inwestycyjnymi są między innymi korzystne warunki podatkowe w strefach ekonomicznych: zwolnienia podatkowe i celne, podział kosztów” Gazeta napisała: „zakup ziemi, budowa infrastruktury czy szkolenie pracowników lub zapewnienie świadczeń socjalnych.

READ  „Sakrologia”. Paliwa kopalne i odejście od węgla: UE łagodzi stanowisko w sprawie COP28

Ponadto autor artykułu nie omieszkał podkreślić uznania przez USA 10 grudnia pełnej i całkowitej suwerenności Maroka nad całą Saharą, a także zrównoważonego rozwoju państw południowych z „ogromnym programem inwestycyjnym”. o łącznej wartości 5 miliardów dolarów”.

Według polskiej gazety „Stany Zjednoczone chcą uczynić z Maroka bazę dla programu handlowo-inwestycyjnego Prosper Africa. W najbliższych latach kraj stanie się bramą dla Amerykanów do Afryki i regionalnym centrum inwestycyjnym. zaangażowane w projekt agencje, których działania mają zintensyfikować afrykańską gospodarkę.” oraz handel ze Stanami Zjednoczonymi.
Wśród nich, powiedział, Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego (USAID) zamierza w ciągu 5 lat zainwestować 500 milionów dolarów w Maroku i regionie, które zostaną wykorzystane na stworzenie nowych miejsc pracy. Ze swojej strony DFC (American International Development Finance Corporation) ogłosiła zamiar zainwestowania 3 miliardów dolarów w projekty w Maroku – i we współpracy z marokańskimi partnerami – w Afryce Subsaharyjskiej w ciągu 4 lat.

Dlatego polska publikacja konkluduje: „Możliwości inwestycyjne w Maroku pojawiają się w wyjątkowo jasnych barwach. Kraj coraz bardziej dąży do bycia liderem Afryki – oraz finansowego i politycznego wsparcia państw. Unia może znacznie ułatwić osiągnięcie tego celu. „