Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska prosi UE o zniesienie kar za reformę sądownictwa – Minister – 04.11.2022 o 16:49

Polska prosi UE o zniesienie kar za reformę sądownictwa – Minister – 04.11.2022 o 16:49

(Zaktualizowano o komentarz KE)

WARSZAWA, 4 listopada (Reuters) – Polska oficjalnie zwróciła się do Unii Europejskiej o zniesienie kary w wysokości miliona euro dziennie nałożonej pod koniec października 2021 r. w związku z reformą sądownictwa UE – poinformował w piątek polski minister ds. europejskich.

TSUE orzekł tę sankcję dopiero na wniosek Brukseli – co jest rzadkością – nakazując Polsce natychmiastowe zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec Warszawy konkretnie za niewykonanie orzeczenia z lipca 2021 r.

Dzienna grzywna jest potrącana z funduszu socjalnego otrzymywanego przez kraj docelowy.

Konflikty między nacjonalistycznym rządem partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w Warszawie od 2015 roku a Unią Europejską toczyły się w dużej mierze w sprawach sądowych.

Izba Regulacyjna, zastąpiona przez inny organ pod naciskiem UE, składa się z członków powoływanych przez partię rządzącą, zdaniem TSUE zamach na niezawisłość wymiaru sprawiedliwości i prawa unijnego.

Jednak urzędnicy europejscy uważają, że kwestia niezawisłości polskich sędziów wciąż pozostaje nierozwiązana.

„Po orzeczeniu TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej złożyliśmy wniosek o zawieszenie nałożenia grzywien” – powiedział w rozmowie z Bolsad News minister Simone Zingowski.

Minister spraw europejskich powiedział, że we wniosku Polski są „mocne argumenty” na temat zmian w sądownictwie.

Komisja Europejska w Brukseli poinformowała, że ​​już w czerwcu otrzymała podobny wniosek z Polski.

„W tym czasie czuliśmy, że choć poczyniliśmy postępy w pewnych konkretnych kwestiach, to nie wszystkie zobowiązania (…) zostały w pełni uwzględnione w nowym (polskim) prawie Sądu Najwyższego” – powiedział Christian, rzecznik komisji. Wiganda.

Christian Wiegand dodał, że Komisja będzie teraz „dokładnie przeanalizować” wniosek, aby sprawdzić, czy Polska w pełni stosuje się do orzeczeń TSUE.

„Dopóki to się nie skończy, Polska będzie płacić kary nałożone przez sąd” – powiedział.

Ultrakonserwatyści z PiS od 2017 roku atakują wymiar sprawiedliwości, ściągając ostrzeżenia i krytykę ze strony organizacji pozarządowych broniących praw człowieka i demokracji, ale także z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

READ  Liga Narodów: Belgia pokonała Walię (1-1), Holandia pokonała Polskę (2-2)

Polska administracja obstaje przy swojej bezstronności i potępia europejski „centralizm”.

(Alan Charlish, wersja francuska autorstwa Sophie Luit i Alisée Decors, pod redakcją Jean-Stephen Prose i Kate Entringer)