Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska obniża podatki w obliczu inflacji

Polska w obliczu rosnącej inflacji nie zwolniła tempa. Warszawa dokona tymczasowych obniżek podatków, aby przeciwdziałać rosnącym cenom energii. „Dzisiaj proponujemy kompleksowy plan obniżek podatków, który przyniesie korzyści ludziom, aby złagodzić skutki inflacji” – powiedział. Mateusz Morawiecki Prezentując projekt „Tarcza przeciwinflacyjna”. W związku z tym w ramach tego planu VAT na gaz zostanie obniżony z 23% do 8% w okresie od stycznia do marca. VAT na energię elektryczną dla domów zostanie obniżony z 23% do 5%, a akcyza zostanie obniżona do zera między styczniem a marcem.

Od 20 grudnia przez pięć miesięcy akcyza na paliwa zostanie obniżona do poziomu minimalnego zatwierdzonego w Unii Europejskiej, co oznacza, że ​​od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa będą zwolnione z VAT. . Zgodnie z planem około pięciu milionów polskich rodzin otrzyma pomoc w wysokości od 400 do 1150 szylingów (85,7-246 euro), aby zrównoważyć rosnące ceny żywności. Premier zapowiedział też oszczędności w sektorze publicznym.

>> Czytaj także – Czy inflacja osunie giełdę?

„Niektóre środki są projektowane na trzy miesiące, inne na pięć. Pomogą w najtrudniejszych miesiącach zimowych, kiedy spodziewana jest wysoka inflacja” – powiedział dziennikarzom premier.

>> Czytaj więcej – Inflacja, wzrost… Stagnacja giełdowa grozi historycznym załamaniem, ostrzega UPS!

Koszt tarczy antyinflacyjnej szacowany jest na 10 mld slotów (2,14 mld euro). Według GUS wzrost cen w Polsce wyniósł w październiku 6,8%.

Według handlowców walutowych w poniedziałek polska waluta osiągnęła najniższy poziom od 12 lat w stosunku do euro, przekraczając psychologiczną barierę 4,7 slotów za euro. Od tego czasu złoty nieznacznie wzrósł.

>> Kupuj i sprzedawaj swoje inwestycje (akcje, kryptowaluty, złoto…) w odpowiednim czasie, dzięki biuletynowi Capital Moment do analizy technicznej. Teraz, z kodem promocyjnym CAPITAL30J, ciesz się miesięcznym bezpłatnym okresem próbnym.