Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska i Izrael zerwą więzy po czteromiesięcznej przerwie

Polacy chcą, aby ambasador Izraela Jakow Livne wznowił swoje obowiązki w Warszawie

Izraelskie MSZ potwierdziło, że Tal Ben-Ari, obecny przedstawiciel Izraela w Polsce, będzie nadal sprawował urząd wkrótce po czteromiesięcznej przerwie z powodu trwających napięć między Izraelem a Warszawą.

W lipcu polski ustawodawca przyjął Prawo zabraniające Żydom zwrotu mienia zagarniętego przez nazistów ich spadkobiercom w czasie Showau.

Ustawa podpisana przez polskiego prezydenta Andrzeja Dudę została określona przez izraelskiego ministra spraw zagranicznych Yaira Lapida jako „antysemicka i niemoralna”.

Urzędnicy izraelskiego MSZ i polscy urzędnicy powiedzieli, że chcieliby, aby ambasador Izraela Jakow Livne wznowił swoje obowiązki w Warszawie i spotkał się z nowym ambasadorem RP w Tel Awiwie.

Jednak Izrael nie zgodził się jeszcze na powrót ambasadorów. Poprawa stosunków między obydwoma krajami zależy głównie od Polski i jej chęci do zmiany prawa.

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie przyjął kompleksowego ustawodawstwa krajowego dotyczącego rekompensat lub rekompensat za własność prywatną skonfiskowaną przez nazistów lub znacjonalizowaną przez reżim komunistyczny.

READ  Antoine Duchenne zdobył kilka pozycji na polskiej trasie