Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europejska Konwencja Praw Człowieka jest uznawana za niekonstytucyjną

Stosunki między Warszawą a Brukselą nie uległy poprawie. Jako nowe wyzwanie dla unijnego wymiaru sprawiedliwości, polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę 24 listopada, że ​​część Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jest niezgodna z polską konstytucją.

„Trybunał Konstytucyjny jest wyłączony spod wyroku ETPC [Cour européenne des droits de l’homme] To jest poza naszą kontrolą ”. Departament Sprawiedliwości, a Czy napisał to na Twitterze Wiceminister sprawiedliwości RP Sebastian Galetta odniósł się do decyzji ETPCz wiosną, kiedy Bruksela zarzuciła polskiemu sądowi podważanie jego reformy, podważanie niezależności sądownictwa.

Pan Kelatha pogratulował „Wielki dzień dla rządów prawa i suwerenności Polski”, Cieszę się, że„Nowa próba nielegalnej interwencji poza organizacją” [judiciaire] Polaka aresztowano. Wynik ten podnosi jednak „Poważne obawy” W Unii Europejskiej odpowiedziała Sekretarz Generalna Rady Europy Marija Bezcinovic Burik.

„Dzisiejszy wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego jest bezprecedensowy i budzi poważne obawy”, powiedział w oświadczeniu przypominając, że „47 państw członkowskich Rady Europy, w tym Polska, zagwarantowało prawa i wolności zapisane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka”..

Czytaj więcej Europejski Trybunał Praw Człowieka po raz kolejny potępił Polskę za próby wymierzenia sprawiedliwości

Bruksela „Przerwy”

Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do Trybunału Konstytucyjnego o wydanie orzeczenia po majowym orzeczeniu ETPCz, które stawia pod znakiem zapytania zasadność powoływania sędziów do wspomnianego Trybunału Konstytucyjnego.

ETPC niedawno orzekł przeciwko regulacji A „Porządek” Dla polskich sędziów tworzonych przez populistyczny konserwatywny rząd w Warszawie, która znajduje się w centrum gorącego sporu między Polską a UE.

Czytaj więcej Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Trybunał UE i Polska Miecz Niezawisłości Sędziowskiej

Sprawa została skierowana do europejskiego wymiaru sprawiedliwości przez prawnika Jonaha Reskovicha, który został zawieszony przez Komisję Regulacyjną za naruszenie kodeksu postępowania. mJa Reskovich argumentował, że pokój był w rzeczywistości bytem politycznym.

READ  Lista 26 za euro!

ETPC uznaje, że pokój nie jest „Niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą w rozumieniu Konwencji Europejskiej” Prawa, w związku z czym uważa, że ​​jego prawo do rzetelnego procesu sądowego zostało naruszone.

Ze swojej strony polski rząd przekonuje, że reformy sądownictwa są niezbędne do zwalczania korupcji w sądownictwie. „Przerwanie” Z Brukseli. UE nalega jednak, aby reformy te podważały niezależność sądownictwa i rządów prawa, a ostatecznie demokrację.

Decyzją, która wywołała poruszenie w UE, polski Trybunał Konstytucyjny w zeszłym miesiącu odrzucił prymat prawa europejskiego nad polskim, wywołując konflikt z Brukselą, która zablokowała zatwierdzenie postrządowego planu naprawy gospodarczej Warszawy.

Czytaj więcej Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Wojna nerwów między Polską a Brukselą

Świat z AFP