Ton między Warszawą a Berlinem rośnie … W rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel polski premier Matteo Moraveki powtórzył groźbę weta Płaci Budżet UE wymaga „dodatkowych wysiłków”, aby znaleźć rozwiązanie „w najbliższym czasie”. „Jeśli UE jako całość nie znajdzie satysfakcjonującego rozwiązania, potwierdzam, że jesteśmy gotowi zawetować nowy budżet, nie tylko dla niektórych jej członków” – podkreślił.

Niemcy sprawują obecnie rotacyjną prezydencję w Unii. Polska i Węgry, które nieustannie cofały się w sprawie reform brukselskich oskarżanych o podważanie wartości demokratycznych, zablokowały w zeszłym tygodniu przyjęcie europejskiego budżetu wielonarodowego. Plik Filmy Z Polska I Węgry Obecnie blokuje rozpoczęcie gry W Plan naprawy Ogromna gospodarka UE. Naruszenia prawa (niezależny wymiar sprawiedliwości, polityka antykorupcyjna itp.) Są uznawane za zamach na ich wolność, a oba kraje sprzeciwiają się mechanizmowi, który pozwala im wyłudzać fundusze.

Czytaj więcej – Według Georgesa Sorosa przetrwanie UE jest zagrożone

Takie stanowisko irytuje niektóre państwa członkowskie, które z niecierpliwością czekają na wykorzystanie planu stymulacyjnego dla gospodarek dotkniętych epidemią rządu Govt-19. Na zakończenie spotkania ambasadorów państw członkowskich w Brukseli w piątek, ambasador europejski zaznaczył, że sytuacja jest „trudna”. Na spotkaniu Niemcy potępiły „brak postępów w negocjacjach z Polską i Węgrami”.

Zapisz się do newslettera naszych firm i rynków

Ambasador powiedział, że oba kraje są „całkowicie odizolowane” i „nikt nie popiera ich stanowiska”.

Czytaj więcej – Gold: Polska kupuje 100 ton i staje się największym nabywcą na 2019 rok!