Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Piłka nożna: Ukraina i Polska bojkotują rozgrywki UEFA z udziałem rosyjskich drużyn

Piłka nożna: Ukraina i Polska bojkotują rozgrywki UEFA z udziałem rosyjskich drużyn

Wojna trwa nawet w europejskich strukturach piłkarskich. Ukraina ogłosiła w środę, że będzie bojkotować europejskie rozgrywki piłkarskie, w których wezmą udział rosyjskie drużyny. Taka decyzja Federacji Ukraińskiej AUF, a tuż za nim Polska, następuje dzień po decyzji UEFA o ponownym włączeniu rosyjskich drużyn do lat 17 do swoich rozgrywek.

Konfederacja Afrykańskiej Piłki Nożnej potwierdza, że ​​„nie będzie brała udziału w żadnych rozgrywkach, w których biorą udział drużyny rosyjskie” i wzywa UEFA do „ponownego rozważenia swojej decyzji”, którą „zdecydowanie potępia” – jak stwierdzono w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej UEFA . Wzywa także inne kraje do „bojkotu potencjalnych meczów z udziałem rosyjskich drużyn, jeśli zostaną one zaakceptowane”.

Bez flagi, hymnu i munduru?

Europejski Związek Piłki Nożnej ogłosił we wtorek, że podjął decyzję w porozumieniu z Międzynarodową Federacją (FIFA) o przywróceniu do pracy drużyn poniżej 17 lat, ponieważ „dzieci nie powinny być karane za czyny, za które odpowiedzialność ponoszą wyłącznie dorośli”. Komitet Wykonawczy Komisji Europejskiej uznał za „szczególnie godny ubolewania fakt, że w wyniku trwającego konfliktu pokolenie młodych zawodników zostało pozbawione prawa do rywalizacji w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich”.

Jednak mecze rosyjskich drużyn muszą odbywać się „bez rosyjskiej flagi, hymnu i strojów” oraz poza terytorium Rosji – określiła UEFA. Federacja ponowiła także swoje „potępienie nielegalnej wojny prowadzonej przez Rosję”, podkreślając, że zawieszenie wszystkich pozostałych drużyn w kraju będzie obowiązywać „do zakończenia konfliktu na Ukrainie”.

Do wtorkowej decyzji Rosjanie byli wykluczeni ze wszystkich międzynarodowych rozgrywek piłkarskich, zarówno na poziomie klubowym, jak i krajowym, od czasu wkroczenia rosyjskich sił na Ukrainę w lutym 2022 r., decyzją podjętą wspólnie przez UEFA i FIFA.

READ  Selfie: Edward Rowlandson: „Sportowcy naciskają zbyt mocno, by zrobić sobie krzywdę”