Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwszy spacer kosmiczny astronautów na stacji Tiangong

Wysłano w niedzielę 04 lipca 2021 o 13:03

Dwóch chińskich astronautów odbyło w niedzielę wspólny spacer kosmiczny w pierwszym chińskim locie tandemowym, aby pracować na nowej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong.

Trzech chińskich astronautów wystartowało 17 czerwca z pustyni Gobi (północno-zachodnie Chiny), a następnie ich statek kosmiczny zadokował w Tianhe, jedynej z trzech jednostek stacji kosmicznej już na orbicie, w trzymiesięcznej misji.

To najdłuższa załogowa misja kosmiczna, jaką Chiny kiedykolwiek podjęły.


Chińska Agencja Kosmiczna ds. Ludzkich Lotów Kosmicznych powiedziała, że ​​obaj mają za zadanie kontynuować budowę stacji, a w niedzielny poranek wyszli razem w kosmos, aby tam pracować.

Pierwszy, Liu Boming, został przeniesiony do miejsca, w którym mieli działać, za pomocą mechanicznego ramienia, podczas gdy drugi, Tang Hongbo, po prostu wyszedł przez śluzę powietrzną.

Oczekuje się, że spędzą od sześciu do siedmiu godzin na zewnątrz, w tym zainstalują kamerę panoramiczną na zewnątrz jednostki Tianhe i przetestują ramię mechaniczne, które będzie używane do transportu przyszłych jednostek ze stacji.

Jest to pierwszy spacer kosmiczny chińskich astronautów od czasu Zhai Zhiganga w 2008 roku, dzięki czemu Chiny są trzecim krajem, który wystrzelił astronautę w kosmos po Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych.

– 6000 godzin szkolenia –

Na filmie opublikowanym przez agencję kosmiczną można zobaczyć, jak Liu Bomin wyłania się z kabiny i wykrzykuje: „Wow, tu jest naprawdę fajnie”.

Wcześniej chińska telewizja pokazywała ich na czas premiery w swoich kostiumach – chińskim kombinezonie ważącym nędzne 130 kg.

To pierwszy z dwóch zaplanowanych spacerów kosmicznych podczas ich pobytu na pokładzie resortu.

Aby przygotować się do misji, weteran Ni Hai Sheng, lat 56, odbył dwa loty kosmiczne i poprowadził misję, Liu Beoming, lat 54, były Shenzhou-7 (2008) i Tang Hongbo, lat 45, wykonujący pierwszy raz. W kosmosie ponad 6000 godzin szkolenia.

READ  przestrzeń. Najcięższa gwiazda we wszechświecie nie waży tyle, ile wcześniej szacowano

Powodzenie misji o nazwie Shenzhou-12 i budowa stacji to kwestia prestiżu dla Pekinu, który do końca roku planuje uruchomienie kolejnych 11 stacji na stacji.

Trzy będą załogowymi lotami i przywiezie na stację kolejne dwie jednostki, a druga dostarczy sprzęt i zaopatrzenie niezbędne do życia astronautów na miejscu.

– Mały domek w kosmosie –

W niedzielę telewizja nadawała również obrazy z codziennego życia w Tiangong („Niebiański Pałac” po chińsku), zwane CSS po angielsku, od „Chińskiej Stacji Kosmicznej”.

Można je zobaczyć jedząc pałeczkami w kabinie Zero Gravity. Nieco później osiąga się równowagę na rękach i salto.

Tydzień po przybyciu w kosmos rozmawiali z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, który po gratulacjach za wkład w otwarcie „nowych horyzontów dla ludzkości w pokojowym korzystaniu z kosmosu” zapytał ich, jak odnaleźli życie na pokładzie.

Tang Hongbo, „nowy dzieciak” ekspedycji, odpowiedział, że szybko przystosował się do życia w stanie nieważkości.

„Jedzenie, życie codzienne, warunki pracy… wszystko idzie dobrze. Udało nam się również prowadzić wideorozmowy z naszymi rodzinami. Fajnie jest mieszkać w naszym małym domku w kosmosie” – powiedział.

Ekspedycja jest również obecna na chińskich portalach społecznościowych, z 200 milionami wyświetleń na chińskiej platformie Weibo.

Ambicje Chin, by zbudować stację kosmiczną, zostały po części podsycone przez odmowę przyjęcia Chińczyków do programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), czyli współpracy między Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Kanadą, Europą i Japonią.

Żywotność Międzynarodowej Stacji Kosmicznej teoretycznie wynosi do 2024 r., ale NASA szacuje, że może wydłużyć się poza 2028 r.

Stacja Tiangong ma działać przez co najmniej dziesięć lat, więc do 2031 r. Chiny oświadczyły, że są otwarte na współpracę międzynarodową na stacji.