Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Partia wschodnioeuropejska się skończyła, dwucyfrowa inflacja jest bolesna

Partia wschodnioeuropejska się skończyła, dwucyfrowa inflacja jest bolesna

Nigdy więcej.

Gwałtowne spowolnienie sprzedaży detalicznej i spadające wskaźniki zaufania pokazują, że kryzys kosztów utrzymania ogarnął wschodnią flankę Europy, a ludzie stają teraz przed trudnym testem rzeczywistości, ponieważ uparta dwucyfrowa inflacja pożera ich dochody, podczas gdy żywność ceny rosną o 15-22%, a koszty energii rosną.

W miarę jak konsumpcja gospodarstw domowych spada, analitycy obniżają prognozy PKB i zbliża się groźba ogólnoeuropejskiej recesji.

Rodziny zaczynają zaciskać pasy. Polacy wyjeżdżają na krótsze wakacje, Czesi oszczędzają na rachunkach w restauracjach, niektórzy szukają drugiej pracy, a na Węgrzech – gdzie inflacja żywności w czerwcu wyniosła 22,1% – ludzie obcinają rachunki za artykuły spożywcze i towary konsumpcyjne, gdy forint spada. Podnosi ceny importowe.

„Pewnego dnia poszedłem do piekarni i bochenek chleba kosztował 550 forintów. Poszedłem tam następnego dnia i kosztował 650. Na litość boską!” wykrzykuje Lagos, 73-letni mężczyzna robiący zakupy na targu w północnym mieście Esztergom nad Dunajem.

Stojąc przy swoim rowerze, Lagos, który nie podał swojego nazwiska, powiedział, że rosnące ceny żywności wypatroszyły część jego miesięcznej emerytury i nie będzie w stanie zapłacić rachunków. zlikwidowano limity cenowe dla tak zwanych rodzin o dużej konsumpcji.

Więc robi własne plany.

„Je peux me chauffer au gaz mais aussi au bois … car j’ai un pole en faence. Donc, avec ma femme, nous allons nous installer dans une pice, chauffer le pole, mettre des pulls chauds et tlvision la tlvision comme Dla mnie.”

Na Węgrzech wzrost sprzedaży detalicznej zwolnił do 4,5% w czerwcu z 10,9% w maju, przy czym sprzedaż mebli i elektroniki spadła o 4,3%, co wskazuje na wpływ masowych ulg podatkowych i transferów podatkowych przyznanych przez rząd premiera Wiktora. Orbán przed kwietniowymi wyborami.

Dane pokazały, że wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce również spowolnił do 3,2% w czerwcu z 8,2% w maju, podczas gdy skorygowana sprzedaż detaliczna w Czechach z wyłączeniem samochodów i motocykli spadła w czerwcu o 6,0% rok do roku, po spadku o 6,6% w czerwcu. Może. Piątek.

READ  Szwajcarski producent pomp Sulzer sprzedaje swoją działalność w Rosji

„Rodziny zareagowały znacznie wyższymi kosztami utrzymania, a zużycie materiałów zaczyna zwalniać” – powiedział Peter Verovac, analityk w ING Budapest.

Według sondażu przeprowadzonego w piątek przez Narodowy Bank Węgier, banki komercyjne spodziewają się mniejszego popytu na kredyty i zaostrzenia warunków kredytowych w drugiej połowie roku.

Zaciśnij pasek

Oczekuje się, że spowolnienie popytu krajowego, wyższe stopy procentowe, cięcia wydatków rządowych i wyższe koszty działalności gospodarczej spowolnią wzrost gospodarczy w Europie Środkowej w drugiej połowie tego roku i gwałtownie spowolnią go w 2023 roku.

Citigroup powiedział, że węgierska gospodarka może wzrosnąć o około 5% w 2022 roku, ale istnieje ryzyko pogorszenia prognozy 1% na przyszły rok.

„Ryzyko utrzymywania się wysokich cen energii przez dłuższy czas utrzyma dwucyfrową inflację nawet do 2023 r., a nasze zaktualizowane wewnętrzne prognozy dla strefy euro wskazują na ryzyko spadkowe” – powiedział.

Bank centralny Węgier nadal prognozuje wzrost od 2,0% do 3,0% na 2023 r., a nowe prognozy opublikuje we wrześniu.

Według rządowych prognoz, polska gospodarka ma wzrosnąć o 3,8% w tym roku i 3,2% w 2023 roku.

Czeski Bank Centralny, który jako pierwszy zakończył w czwartek cykl podwyżek, spodziewa się recesji na początku roku, ponieważ przewiduje, że gospodarka skurczy się o 0,4% w czwartym kwartale 2022 r. i 1% w pierwszym kwartale 2023 r.

„Nasz podstawowy przypadek obejmuje łagodną recesję – techniczną recesję – mieliśmy dwa kolejne kwartały z kwartalnym spadkiem… będzie to zdrowa recesja, która również pomoże obniżyć inflację” – powiedział gubernator Alice Michel.

W związku z oczekiwanym letnim boomem w branży turystycznej, Polacy zaczynają oszczędzać na podróżach, informuje portal turystyczny Noclegi.pl.

„Widzimy, że charakterystyczne dla tego sezonu jest skrócenie lotów średnio o jeden dzień i opóźnienie rezerwacji w ostatniej chwili” – powiedziała Natalia Jawska, ekspert Noclegi.pl. Polacy zaczęli też oszczędzać na jedzeniu.

READ  Oszustwo związane z odnawianiem energii: anonimowe zeznania pracowników

Dane z różnych usług płatniczych w restauracjach, takich jak Sodexo, wykazały również spadek wydatków na restauracje w Czechach. Ostatnie badanie przeprowadzone w czerwcu przez STEM Survey Institute wykazało, że 80% czeskich gospodarstw domowych zmniejsza lub ogranicza zakupy z powodu szybkiego wzrostu rachunków za energię.

Według comiesięcznego badania urzędu statystycznego, zaufanie czeskich konsumentów osiągnęło w lipcu nowy niski poziom, a badanie przeprowadzone przez ośrodek badawczy GKI wykazało, że wskaźnik zaufania konsumentów na Węgrzech spadł w lipcu do najniższego poziomu od kwietnia 2020 r. podczas pierwszej fali epidemii Covid -19.

Martin Holovic, 43-letni czeski producent filmowy, powiedział, że nie martwi się teraz o swoje zarobki, ale mniej optymistycznie patrzy w przyszłość.

„Nie ma jeszcze trudnych czasów, z którymi musiałbym stawić czoła od razu… ale nadejdą” – powiedział Holovitch.

„Na pewno postaram się oszczędzić więcej energii… Na pewno nie kupię nowych rzeczy dla dzieci, ubrań czy sprzętu sportowego. Można je znaleźć używane za połowę ceny.”

Zmniejszy również działanie ogrzewania, gdy nadejdzie zima.