Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oprogramowanie szpiegujące NSO jest wykorzystywane do hakowania polskich polityków, żony Khashoggiego, śledczego ONZ ds. zbrodni wojennych itp.

Według Citizen Lab, organizacji non-profit powiązanej z University of Toronto, programem szpiegującym NSO Group był zaangażowany W hakowaniu wybitnego polityka opozycji w Polsce i kilku innych.

We współpracy z Associated Press, Citizen Lab ujawnił w zeszły czwartek, że polski senator Krzysztof Brejza został zhakowany przy użyciu oprogramowania szpiegującego Pegasus NSO Group 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r.

Brigze kierował kampanią opozycji przeciwko rządzącemu prawicowemu rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Fałszywie podane obrazy wplątały go w liczne skandale i zostały opublikowane przez media wspierane przez rząd. Moraveki niedawno wygrał wybory z bardzo małą przewagą. Barizah, który zyskał popularność jako zagorzały zwolennik walki z korupcją, zauważył, że dostęp do jego smartfona dostarczył niewyobrażalnej ilości informacji na temat jego strategii kampanii, a także informatorów, którzy mu ufali.

Skandal w Polsce

Wykrywanie laboratorium obywatela Pegasus został również wykorzystany do zhakowania smartfonów polskiej prokurator Ewy Wrzosek i Romana Giertycha, prawnika partii Brejza.

Pan Morawiecki i polski rząd zaprzeczyli jakiemukolwiek udziałowi w hackowaniu.

„Fakt, że rządy UE używają oprogramowania szpiegującego do szpiegowania przeciwników politycznych, jest niedopuszczalny. Komisja Europejska musi przestać omijać ten problem. Takie praktyki nie mają miejsca w UE i powinny być zakazane „. Sophie, posłanka do Parlamentu Europejskiego w Holandii, powiedziała w środę Feld.

skandal w Jemenie

Ten nowy problem pojawia się na szczycie kilku katastrofalnych odkryć dla NSO Group. Laboratorium obywatelskie Przesłano do The Washington Post Dowody pokazują, że ZEA używały własnego oprogramowania Pegasus do hakowania i śledzenia smartfona Hanan al-Eter, żony saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggi. Telefon został zhakowany kilka miesięcy temu Został zamordowany przez saudyjskich urzędników.

W lipcu dyrektor generalny NSO Group, Shalev Hulio, zaprzeczył, jakoby Ater i Khashoggi były celem klientów Pegasusa. Nawet po tym nowym odkryciu NSO Group nadal temu zaprzeczała.

READ  Rada Europejska, Towarzystwo Królów

Ten inny przypadek pojawia się po Citizen Lab Informacje przekazane Opiekunowi Wygląda na to, że Kamal Jendoubi, śledczy ONZ ds. zbrodni wojennych w Jemenie, został zhakowany przez Pegasusa.

Skandal w Emiratach

Grupa NSO została wpisana na czarną listę przez rząd USA w zeszłym miesiącu po ujawnieniu, że Pegasus był używany do hakowania telefonów Kilku urzędników Departamentu Stanu USA w Ugandzie. Grupa NSO stoi teraz przed kilkoma wyzwaniami, w tym procesami sądowymi ze strony Apple i A. Możliwe domyślne Ponad 300 milionów dolarów spłaty kredytu.

Citizen Lab współpracował z różnymi mediami przez cały rok, aby ujawnić zakres pracy NSO Group. w lipcu,Projekt Pegaz„Wykorzystałem informacje z Amnesty International i Forbidden Stories, aby odkryć, że oprogramowanie szpiegowskie NSO Group było używany do kierowania Co najmniej 65 biznesmenów, 85 działaczy na rzecz praw człowieka, 189 dziennikarzy i co najmniej 600 polityków.

Izraelska agencja szpiegowska używa narzędzia do hakowania telefonów Sześciu palestyńskich obrońców praw człowieka. Władca Emiratów wykorzystał Pegaza do szpiegowania swojej byłej żony i brytyjskich prawników.

Pegasus był powszechnie używany do wpływania na politykę i prawa człowieka

Wśród docelowych urzędników państwowych Prezydent Francji Emmanuel MacronPrezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa i prezydent Iraku Barham Salih. Na celowniku padli także ministrowie z kilkudziesięciu krajów, w tym z Egiptu i Pakistanu.

John Scott Railton, starszy badacz w Citizen Lab, powiedział ZDNet, że przypadek ofiar polskiego Pegaza jest szczególnie godny uwagi, ponieważ sugeruje, że Pegasus jest wykorzystywany do celów politycznych w europejskiej demokracji.

Według Scotta Railtona, sprawa Khashoggi potwierdza wiedzę o infekcji Pegazem w otoczeniu reportera Washington Post przed jego zabójstwem. Dodaje, że sprawa jeszcze bardziej podważa wiarygodność NSO Group, ponieważ jest bezpośrednio sprzeczna z wielokrotnymi wypowiedziami, jakie składali.

READ  Prezentacja polskiego rządu

Ogólnie rzecz biorąc, artykuły ujawniły najgorszy strach badaczy: powszechne wykorzystywanie Pegasusa do wpływania na politykę i prawa człowieka.

„Pegasus jest również wykorzystywany do niszczenia głównych instytucji międzynarodowych i ludzi, którzy tam pracują. Podsumowując, wraz z ostatnimi katastrofalnymi wiadomościami gospodarczymi z NSO, obraz jest taki, że firma działa lekkomyślnie i ignoruje ogromne szkody, które spowodowała” – powiedział Scott Railton, zauważając, że NSO Group była daleka od jedynej firmy zajmującej się oprogramowaniem szpiegującym, która wyrządza szkody.

„Problem wykracza daleko poza NSO. NSO właśnie znalazło się na szczycie złej reputacji branży”.

źródło : „ZDNet.com”