Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

2021, rekordowy rok dla pierwszych ofert publicznych w Europie

Co za boom. 333 firmy deklarują, że w 2021 r. wejdą na giełdę w Europie pogłos. To o 202 więcej niż w 2020 roku! Luka jest ogromna, jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy: w tym roku na rynkach finansowych zebrano około 80 miliardów euro, w porównaniu z 24 miliardami euro w zeszłym roku.

Z drugiej strony oceny są wysokie, co przyciąga firmy wahające się przed podjęciem decyzji. Z drugiej strony płynność na rynkach finansowych wzrasta dzięki wspierającej polityce fiskalnej i monetarnej, a także niższym rentownościom obligacji. Więc wszystkie światła są zielone.

Hydraulik. Pierwszy tego typu w Europie: 25% IPO pochodzi z sektora technologicznego. Dalej jest sektor finansowy (17%). Kilka przykładów: firma specjalizująca się w cyfrowym wsparciu artystów Believe (300 mln euro), firma sprzedająca sekwenatory DNA Oxford Nanopore Technologies (700 mln euro), czy nawet szwajcarski biotechnologiczny PolyPeptide (769 mln euro).

Wśród nowicjuszy są szwedzka firma samochodowa Volvo, brytyjska firma dostarczająca żywność Deliveroo i marka obuwnicza Dr. Martins. Największą operację roku przeprowadziła polska firma InPost, ekspert w dziedzinie ekspresowego doręczania przesyłek w automatycznych skrytkach, która zebrała 3,2 mld euro.

Pod względem geograficznym Londyńska Giełda Papierów Wartościowych wielokrotnie znajduje się na szczycie jednej czwartej europejskich IPO. Operacje uległy zmianie, z godnym uwagi pojawieniem się Special Purpose Acquisition Company (Spac). W 2021 r. stanowili 10% IPO, o wartości prawie 7 mld euro.

READ  Zamknięcie fabryki Knorra, osiągnięcie porozumienia dla pracowników