Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odkryj las krzemowy w Polsce

Odkryj las krzemowy w Polsce

Puszcza Podlaska w północno-wschodniej Polsce to żyzny grunt dla technologii i innowacji. Rozmawiamy z firmami i absolwentami w sercu tego niezwykłego centrum technologicznego.

Województwo podlaskie jest pełne piękna przyrody i obfitych lasów. Ale teraz chce stać się czymś w rodzaju „Krzemowej Dżungli” dzięki kwitnącej scenie technologicznej i IT.

Innowacyjność leży u podstaw wizji Podlaskiego w zakresie innowacji i inwestycji. Ma na celu wzbogacenie ekosystemu, który według danych zatrudnia już ponad 10 000 osób w sektorze IT, w tym ponad 4 000 programistów.

Międzynarodowy zespół TenderHut ma swoją siedzibę w województwie podlaskim. Jedna z 15 jej firm, Holo4Labs, opracowała zaawansowaną technologię rzeczywistości rozszerzonej, która pomaga naukowcom wyeliminować ręczne i czasochłonne zadania.

Firma twierdzi, że jej zaawansowane technologicznie okulary mogą pomóc w skróceniu prac nad lekami nawet o trzy lata.

„W przypadku nowych leków opracowanie leku zajmuje 10–15 lat. Skraca to czas do jednego, dwóch, trzech lat krócej” – stwierdził Maciej Falkowski, Menedżer Produktu w Holo4Labs.

„Jako naukowiec mogę w pełni skoncentrować się na swojej pracy, ponieważ wszystko widzę i nawiguję za pomocą poleceń głosowych, dzięki czemu mogę pracować bez użycia rąk. »

„Mówiąc o przyszłości i tym, co chcemy tutaj zrobić, czy współpracujemy ściślej ze wszystkimi uniwersytetami? Staramy się szkolić nowych ludzi, staramy się mieć lepszych pracowników i widzę tutaj duży rozwój, – powiedział Robert Strelecki, Prezes Zarządu TenderHut Group SA.

Dla Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w stolicy województwa technologia jest w centrum badań, koncentrując się na takich obszarach jak sztuczna inteligencja i pomagając w personalizacji przyszłych terapii.

„Pomiędzy środowiskiem akademickim a partnerami komercyjnymi, takimi jak uniwersytety, istnieje świetna atmosfera współpracy, co naprawdę pomaga w opracowywaniu narzędzi dostarczanych bezpośrednio do łóżka pacjenta” – powiedział dr Łukasz Szczerbinski, adiunkt w Centrum Badań Klinicznych. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

READ  Polska przygotowuje ośrodki dla uchodźców z Ukrainy

„Mamy szczęście, że mamy partnerów z dużym doświadczeniem, szczególnie w USA i Niemczech” – dodał.

Pielęgnowanie i zatrzymywanie młodych talentów

Photon to interaktywny robot pomagający przybliżać uczniom technologię, będący pomysłem absolwentów Podlaskiego. Widzi, słyszy i czuje dotyk.

Firma Photon, zaprojektowana i zmontowana w województwie podlaskim, twierdzi, że ponad 60 000 jej robotów jest obecnie używanych w klasach w Europie i Stanach Zjednoczonych. A w miarę rozwoju start-up chce pozostać wierny swoim korzeniom.

„Widzę duży rozwój regionalny pod względem nowych firm i technologii przybywających do tego regionu i myślę, że to, co wspólnie tworzymy, jest bardzo przydatne” – wyjaśnił Michał Grześ, dyrektor generalny Photon Education.

„Z pewnością w przyszłości będziemy rozwijać się globalnie i międzynarodowo, ale rdzeń firmy zawsze pozostanie. »

Techniczne i twórcze umysły stojące za Fotonem są absolwentami Politechniki Białostockiej. Pomaga stworzyć historię start-upów absolwentów, pomagając w ten sposób zatrzymać młode umysły w regionie.

„Angażujemy przedsiębiorców” – powiedziała profesor Marta Kosier-Kasparuk z Politechniki Białostockiej.

„Już na etapie rekrutacji pokazujemy przyszłym kandydatom możliwości rozwoju kariery inżynierskiej w naszym regionie. W trakcie studiów ściśle współpracujemy z firmami, organizujemy staże, wizyty studyjne, konferencje i kursy prowadzone przez stażystów naszej uczelni. »

Podlaskie stawia na wykwalifikowanych absolwentów przy realizacji swojej wizji high-tech. Region zdaje sobie jednak sprawę, że jednym z głównych wyzwań jest wystarczalność.

Co roku województwo podlaskie opuszcza około 9 000 studentów – młodej, utalentowanej siły roboczej, na której region polega przy realizacji swojej wizji innowacji i inwestycji.

„Odbyliśmy kilka wyjazdów studyjnych za granicę. Odwiedziliśmy Dolinę Krzemową, Izrael i wiele krajów Europy – powiedział Mariusz Debrowski, dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Staramy się przeszkolić jak najwięcej osób, ale myślę, że to nie wystarczy. To jest więc główne wyzwanie – myślę, że nie tylko w tej części Polski, ale w całej UE. »

READ  Niemcy, Holandia, Rumunia, Polska... w całej Europie płonie gniew rolników