Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Od inwazji na Ukrainę Rosja zarobiła 158 mld euro na eksporcie węglowodorów

Od inwazji na Ukrainę Rosja zarobiła 158 mld euro na eksporcie węglowodorów

Sto pięćdziesiąt osiem miliardów euro. Taką kwotę Rosja otrzymała w pierwszej połowie roku, od początku inwazji na Ukrainę, dzięki eksportowi węglowodorów, których głównym odbiorcą była Unia Europejska (UE). Raport opublikowany w poniedziałek 5 września przez ekspertów z Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA).

„Co najmniej 43 mld euro weszło do rosyjskiej kasy państwowej (w 2021 r. budżet federalny wynosił 230 mld euro) dzięki podatkom i cłom od początku wojny” myśli Laurie Myllyvirta, główna autorka. Na tym etapie, dodaje, „Dochody te przewyższają koszt rosyjskich wydatków wojskowych, które szacuje się na 100 miliardów euro, podczas gdy zniszczenie infrastruktury ukraińskiej szacuje się na 110 miliardów”.

Przeczytaj także: Wojna na Ukrainie: gaz, surowce, zboże… Jaka współzależność gospodarcza między UE a Rosją?

Powód tego boomu? koszty. Mimo sankcji i spadku importu z Unii Europejskiej Moskwie udało się umiejętnie zrekompensować spadek wielkości eksportu poprzez wyższe ceny, zwłaszcza na rynkach europejskich. Na przykład w przypadku gazu widmo wysychających przepływów spowodowało wzrosty w stratosferze, a ceny hurtowe wzrosły ponad trzykrotnie w porównaniu z 2021 r. Innymi słowy, od lipca do sierpnia wolumen eksportu spadł o 25% w porównaniu z 2021 r. przychody wzrosły o 30%. konsekwencje, „Import gazu mógł spaść o 70%, ale dochody z eksportu tego kraju prawie nie drgnęły”.

W pierwszej połowie roku Unia Europejska nadal była największym importerem rosyjskich paliw kopalnych (85 mld euro), wyprzedzając Chiny, Turcję i Indie. Z Niemcami na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej, następnie Holandia, Włochy, Polska i Francja (5,5 mld euro).

Chiny zastąpiły Niemcy

Jigsaw nie powinno jednak zawieść rozwoju w nadchodzących miesiącach. Unia Europejska, NATO i kraje G7 (UE, Turcja i Japonia) łącznie importowały w lipcu i sierpniu 56% rosyjskiego eksportu paliw kopalnych. Jednak liczba ta, choć znacząca, jest o 75% niższa niż w okresie przed podbojem, zwłaszcza w Europie.

READ  Polska-Duda zgromadzi przywódców obu partii w celu utworzenia rządu - 19.10.2023 o 12:49

W tym okresie sprzedaż gazu rosyjskiego („rurociągiem”) spadła ogółem o 56%, podczas gdy sprzedaż węgla i skroplonego gazu ziemnego spadła odpowiednio o 29% i 15%. Jedyny wyjątek: czarne złoto. W tym obszarze, na który unijne embargo wejdzie dopiero 5 grudnia, Rosja zdołała nawet zwiększyć sprzedaż (+19%). Poprzez nowe punkty sprzedaży w Indiach, Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Egipcie.

Masz 33,24% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.