Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowy Marszałek Sejmu staje się gwiazdą portali społecznościowych

Nowy Marszałek Sejmu staje się gwiazdą portali społecznościowych


maW czasie, gdy propolskie partie europejskie przygotowują się do przejęcia kontroli nad krajem, ikonoklastyczny styl i powściągliwość spikera izby niższej parlamentu przyciągają tysiące nowych subskrybentów na portalach społecznościowych.

Były prezenter telewizyjny, Szymon Holownia (47 l.), nie jest obcy kamerom; Był gospodarzem zwłaszcza polskiej wersji programu „Incroyable Talent”.

Odszedł ze świata show-biznesu cztery lata temu, a od październikowych wyborów do parlamentów przez pół cyklu skupienie i uwaga pełnych sesji skupiała się na nim.

„Szanowni Państwo, zaopatrzcie się w popcorn (…), bo spodziewam się dużej akcji” – powiedział p. Holonia, ogłaszając zbliżającą się sesję parlamentu, jest już prawie na konferencji prasowej. Codziennie.

Konserwatywny poseł nazwał kolegę członkiem pokolenia „Jay-Z”, a nie „Gen-Z”. Gdy Holonia redaguje, jego humor i dowcip stają się wirusowe.

Z drugiej strony jest zaskoczony przedstawicielami nacjonalistów, krytykując ich jako „nieco monotematycznych”.

„Zachęcam do większej oryginalności i wysiłku intelektualnego. Pogarda to też sztuka” – żartuje, oklaskiwany przez przedstawicieli obozu proeuropejskiego.

Pan. Od chwili objęcia urzędu przez Holonię miesiąc temu konto Sejmu (izby niższej) na Youtube, na którym transmitowane są głównie debaty parlamentarne, odnotowało niemal dziesięciokrotny wzrost oglądalności, z 45 000 do 435 000 subskrybentów.

Milion pobrań

Nieoczekiwany sukces prac parlamentarnych doprowadził do niezwykłego posunięcia warszawskiego kina, które zapowiedziało, że będzie transmitować na żywo poniedziałkowe posiedzenie, na którym Sejm będzie głosował wotum zaufania dla rządu populistycznej mniejszości nacjonalistycznej.

„Nigdy wcześniej tego nie robiliśmy” – powiedziała AFP rzeczniczka Kinoteca Carolina Fornell, po czym dodała, że ​​bilety na sesję zostaną wyprzedane.

„Na tę transmisję zaplanowaliśmy dwie sale, co oznacza ponad 500 miejsc (…) i otrzymaliśmy ponad 1500 zapytań” – mówi pani Fornell.

READ  Polska zrobiła kolejny krok, przekazując Ukrainie 2 czołgi Leopard

Szymon Holownia wykorzystał panujące wokół emocje i uruchomił podcast, którego celem było ujawnienie, co dzieje się za kulisami życia parlamentarnego, a jego pierwszy odcinek pobrano ponad milion razy.

„Jak Zełenski”

Pan, który z celebryty stał się politykiem. Eksperci twierdzą, że popularność Holonii wynika ze znanej logiki.

„To tak, jak (prezydent Ukrainy Wołodymyr) Zełenski i sposób, w jaki wyrobił sobie markę. Pan Holonia to zauważył, bo ma doświadczenie, wie, jak działają media” – rozumie analityk mediów Adam Sinol. z Uniwersytetu Wrocławskiego.

„Wie, że musi mówić zwięźle i od czasu do czasu powiedzieć coś lub zażartować” – dodał. Chinol mówi.

Jednak obrazoburczy styl Holonii spotkał się z krytyką, szczególnie ze strony obecnego premiera konserwatywnego nacjonalisty.

„Zamiast prawdziwej pracy mamy popcorn, przedstawienia i cyrki. Czy to jest polityka?” Mateusz Morawiecki napisał na portalach społecznościowych.

Zdaniem Szynola istnieje ryzyko, że młodzi ludzie będą oglądać posiedzenia parlamentu jedynie „dla zabawy, żeby zobaczyć, kto ma najlepsze teksty lub nowy pomnik”.

Uważa jednak, że nie należy lekceważyć tego odnowionego zainteresowania pokolenia, które często odwraca się od polityki.

„Młodzi ludzie, którzy idą do urn, chcą zobaczyć, co stanie się z ich głosem, a to jest ważne” – twierdzi.

10.12.2023 07:58:21 – Warszawa (AFP) – © 2023 AFP